Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, divort cu minor

Sunt căsătorită de 3 ani și am o fetita de un an și noua luni. Eu și soțul deși ne-am iubit am ajuns sa nu se mai înțelegem deloc și sa ne certam mereu. El nu are un loc de munca dar beneficiază de indemnizație de creștere a copilului deoarece am născut în timp ce el era la facultate și a reușit sa obțină acest venit. Menționez ca nu avem o casa a noastră și locuim cu părinții lui. Eu am motive serioase pentru care vreau sa pun capăt acestei relații, el joaca la pariuri sportive, merge zilnic la cafea cu băieții, ma jignește la fiecare ceartă în fata copilului, ii povestește mamei sale tot ce se întâmplă intre noi iar ia se baga și îmi reproșează mereu ca părinții mei nu îmi dau bani sa plătesc contribuțiile lunare la bloc, când am rămas însărcinată nu a fost bucuros deloc ca o sa avem un copil, toate analizele / controalele necesare pe perioada sarcinii au fost plătite de mine, până și cheltuielile din spital când am născut tot eu le-am achitat , este foarte zgârcit când vine vorba sa îmi cumpăr ceva , eu niciodată nu i-am interzis sa își cumpere ceva, are o mașină mare și aproape toți banii ii baga în motorină,nu este afectuos, nu îmi spune noapte buna /bună dimineața deși i-am cerut lucru asta.,nu ma strânge în brate, nu ma mângâie. Eu îmi doresc sa avem o casa a noastră dar el nu vrea deloc, deoarece mama sa ii spune ca nu ii trebuie casa, o are pe a ei sa rămână acolo. Țin sa precizez că și eu sunt singura la părinți și îmi rămâne și mie casa lor dar pana o sa fie a mea, vreau sa am și eu ceva al meu. Dorita mea de a avea o casa și a nu sta în aceeași casa cu soacră-mea a venit în urma a mai multor certuri și reproșuri pe care ea mi le aduce ori de cate ori are ocazia. Eu nu am un loc de munca, am o mică pasiune, am început sa pun unghii cu gel prietenelor și obțin câțiva bănuți. Eu am mai încercat să plec de acolo acasă la părinții mei, dar de fiecare data îmi lua fata și ma scotea afara fără ea. Iar eu de frica sa nu mi-o ia nu am mai plecat. Fetita are 1 an și 9 luni încă o alăptez și este foarte atașata de mine, nu doarme fără mine,dormim împreună până și când merg la baie vine mititica la ușă și așteaptă sa ies. Eu mereu am luat-o cu mine oriunde am mers. Și m-am gândit sa îmi fac bagajele și sa plec la părinții mei când el nu este acasă. Eu când m-am căsătorit m-a primit soacră-mea acolo în spațiu. Prin urmare adresa din buletinul meu e aceeași cu a soțului. Dacă plec împreună cu fetita la părinții mei pot și acuzata de furt al copilului și părăsire de domiciliu?? Țin sa precizez ca soacră-mea a fost căsătorită cu un bărbat și l-a făcut pe soțul meu, iar acum este recăsătorita și are casa și toate bunurile pe numele actual, iar băiatul a rămas cu numele tatălui. pot ei sa îmi ia fetita? Eu voi avea sprijinul părinților în creșterea copilului, ambii sunt angajați și au un venit lunar. Mai vreau sa precizez și faptul ca soacră-mea după ce s-a despărțit de primul sot cu care la făcut pe soțul meu, a plecat în Italia unde s-a recăsătorit. Iar pe băiat la lăsat în grija bunicii și ea a participat doar cu bani lunar în creșterea copilului sau. Acum vrea sa vina, ori sa o ia în Italia pe fetita mea sa o crească ea , eu nu o sa fiu niciodată deacord, e copilul meu îl cresc singura, nu o sa o las niciodată cu bunici iar eu sa îmi refac viata cum a făcut ea.
Nu vei fi acuzata de furt si parasire domiciliu daca pleci cand el nu este acasa... eventual pleaca doar cu fetita si strictul necesar...si introdu actiunea de divort si incredintare custodie minora... nu poti fi obligata sa traiesti langa cineva pe care nu il mai doresti in viata ta. Iar buletinul il poti schimba oricand si sa ai domiciliul la parintii tai sau in orice alta parte