avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1103 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu copii

Suntem casatoriti de 5 ani jumate si avem o fetita de 2 ani si 3 luni.Am inceput sa nu ne mai incelegem inca de cand eram insarcinata.Acum suntem in Italia,eu lucrez,sotul nu.DAca pleaca in tara si baga divort,iar eu raman aici cu fata,ce sanse are sa-mi ia copilul?Poate sa ma acuze de rapire a copilului chiar daca el a fost aici cu noi si pot dovedi ca a fost aici?As vrea sa bag divort insa nu m-as intoarce inapoi in tara.pe ce motive asi putea primi custodia totala a fetei?DAca m-a intorc in tara nu voi mai merge acasa,voi merge la parinti,trebuie sa anunt politia ca plec de acasa pt a nu ma baga la parasire de domiciliu?astept in raspuns cat mai curand posibil.Va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: ramodeni , utilizator 20:00, 18 Ianuarie 2011
angajati un avocat aici si introduceti dvs cerere de divort si incredintarea tutelei copilului catre dvs.nu trebuie sa fiti prezenta in fata instantei pe durata desfasurarii procesului.
unde sa angajez avocat,in Italia?Nu risc sa spuna numai minciuni la proces si instanta sa le creada si sa-mi pierd fata?Pot ramane cu ea in Italia fara nici un fel de probleme,chiar daca el nu e de acord,pe durata procesului?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort ramodeni ramodeni Suntem casatoriti de 5 ani jumate si avem o fetita de 2 ani si 3 luni.Am inceput sa nu ne mai incelegem inca de cand eram insarcinata.Acum suntem in ... (vezi toată discuția)
Avocatnet italia: divorț și custodia copilului cu dublă cetățenie. procesul trebuie să aibă loc în italia sau se poate desfășura și în românia? Rallie90 Rallie90 Buna seara,sora mea este căsătorită civil in Italia,din aceasta căsătorie a rezultat o fetița,căreia i-au făcut și cetățenie italiana și ... (vezi toată discuția)
Divort italia mihaela 25 mihaela 25 buna ziua.sunt casatorita in Romania acum 4 ani,dar de 8 ani traiesc in italia...si am un copil minor..vreau sa divortez dar sotul ma amenintat ca nu ma va ... (vezi toată discuția)