Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort italia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort italia

buna ziua.sunt casatorita in Romania acum 4 ani,dar de 8 ani traiesc in italia...si am un copil minor..vreau sa divortez dar sotul ma amenintat ca nu ma va lasa sa plec din casa luand copilul..totodata nu pot veni in tara sa divortez....ca nu pot trece granita fara acordul lui ...cum pot proceda,va multumesc
Puteti lua legatura cu un avocat din tara pe care sa il mandatati in legatura cu demersurile necesare promovarii unei actiuni judecatoresti, sa il platiti pentru sustinerea acesteia.
pana vor incepe demersurile pentru divort...eu vreau sa plec din casa cu sau fara voia lui...ma poate acuza de ceva daca plec cu minorul fara voia lui?sunt obligata sa stau cu el in casa pana la divort?in cazul nostru,stand in italia...se aplica legile de aici?imi e frica sa nu ajunga la violenza in momentul in care parasesc domiciliul...in acel caz pot chema politia?ma vor ajuta sa ies din casa sau ii vor da dreptate lui
va multumesc
Este vorba despre legislatia italiana si indicat ar fi sa consultati un jurist/avocat italian
buna seara...vazand ca s-au facut schimbari de la ultima discutie asi doari sa va intreb alte lucruri....intre timp m-am intors in tara impreuna cu fetita si ulterior,acum o sapt a venit si sotul eu anuntandu-l cam de o luna ca vreau divortul...vineri a fost o cearta intre noi care a degenerat in violenta fizica din partea lui,mai exact o tentativa de strangulare in timp ce eram cu fetita in brate.Am scos certificat medico-legal,a fost politia acasa l-au insotit la sectie i-au dat amenda si deocamdata atat pana nu merg eu sa fac si plangerea pentru lovire,care va fi zilele astea...intrebarea mea ar fi,vazand ca s-a dat legea precum nu se mai da custodia copilului unui singur parinte decat in cazuri extreme,credeti ca asi avea vreo sansa sa castig procesul daca asi demonstra ca este o persoana violenta avand si aceasta ultima agresiune a lui...vrea sa deschid divort dar nu stiu daca sa inaintez si cererea de custodie sau deocamdata sa ma limitez la cererea de divort cu drept de vizita din partea lui??va multumesc
Art. 396. -
(1) Instanța de tutelă hotărăște, odată cu pronunțarea divorțului, asupra raporturilor dintre părinții divorțați și copiii lor minori, ținând seama de interesul superior al copiilor, de concluziile raportului de anchetă psihosocială, precum și, dacă este cazul, de învoiala părinților, pe care îi ascultă

Asa ca odata cu divortul cereti ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata doar de dvs pt motive intemeiate ( va trebui sa probati aceste motive prin orice mijloc de proba- inscrisuri, marturii, interogatoriul paratului), minorul sa aiba domiciliul la dvs si sa primeasca pensie de intretinere de la tata.
Pt ca numai dvs sa exercitati autoritatea parinteasca trebuie sa insistati mai mult pe relatia dintre tata si copil, sa dovediti ca nu-i un tata bun.