Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort italia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort italia

buna ziua.sunt casatorita in Romania acum 4 ani,dar de 8 ani traiesc in italia...si am un copil minor..vreau sa divortez dar sotul ma amenintat ca nu ma va lasa sa plec din casa luand copilul..totodata nu pot veni in tara sa divortez....ca nu pot trece granita fara acordul lui ...cum pot proceda,va multumesc
va multumesc pentru raspuns...sincer nu asi vrea sa-l indepartez total de fata,cred ca tine la ea dar asi vrea sa pot iesi cu fata din tara cand vreau fara a depinde tot timpul de el...el nu imi va da aprobarea pentru ca se foloseste de fata sa ma poata controla si limita in decizii...eu stand 10 ani in italia,fata fiind nascuta acolo avand acte si toate conditiile pentru un viitor mai bun pentru ea,asi vrea sa ma intorc cand va fi cazul...de aceea asi vrea sa stiu daca pot avea deplina libertate sa plec cu ea necerand custodia exclusiva??un avocat mi-a spus ca se poate face o cerere care o poate aproba judecatorul fara consensul lui nefind nevoie sa cer custodia exclusiva ,stiti ceva despre asta??neavand resurse financiare suficiente pentru a cere incredintarea fetei asi vrea deocamdata sa cer divortul cu aceasta foaie si apoi ulterior daca va fi cazul sa cer incredintarea exclusiva a fetei...va multumesc
Odata cu actiunea de divot instanta se va pronunta si asupra incredintarii minorei. Daca veti dovedi violenta sotului aveti sanse sa obtineti incredintarea exclusiva a minorei.
va multumesc....asi vrea sa va mai intreb...in ultima discutie cu sotul el spunea ca vrea sa plece din tara,daca in momentul apelului el nu se prezinte este bine sau rau pentru mine??va dura mai mult procesul in lipsa lui??va multumesc