avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Conditii de calatorie cu minorul in afara tarii
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Conditii de calatorie cu minorul in afara tarii

am decizia judecatoreasca definitiva si irevocabila,dar azi cand am vrut sa ii fac pasaport fiicei mele in varsta de 4 ani nu s-a putut,deoarece intr-un fragement s-a gresit in loc de custodie..a scris stabilirea domiciliului fiicei mele la mine..
acum ce trebuie sa fac,intr-o saptamana vroiam sa plec in italia si nu mai pot...ce trebuie sa fac sa dureze mai putin,tatal fetei nu vrea sa imi faca o procura desi nu a vazuto de 4 ani..nu ne intelegem
Ultima modificare: Joi, 3 Mai 2012
gi-jane2, moderator
Nu s-a gresit in hotarare.
Ce v-au spus cei de la pasapoarte?
singura solutie: o alta actiune in instanta in care sa solicitati custodia exclusiva a minorului.

Din pacate, nu este o solutie rapida, dar este singura.
Custodie exclusiva nu va obtine.
Exista deja situatii in care s-a obtinut custodia exclusiva.
mi-au spus sa fac o cerere sa modific stabilirea minorului cu custodia.....

cam cat dureaza,?sa cer custodia exclusiva
desi inteleg ca acum sunt alte legii,dar ne-am judecat un an pentru custodie,,de ce nu am voie sa ii fac pasaport?daca fata daca decizia este irevocabila
pot sa fac o procura ca nu-l gasesc pe tata,si sa pot sa-i fac pasaport?nu pot sa plec acum fara fetita:(
Ultima modificare: Joi, 3 Mai 2012
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Stabilirea domiciliului si schimbarea domiciliului minorului AlexandraLupu AlexandraLupu Buna dimineata, in urma cu cateva luni l-am chemat din nou pe tatal biologic al fetitei mele in instanta deorece nu aveam cum sa preiau legatura cu el si nici ... (vezi toată discuția)
Proces minor anelia88 anelia88 am intentat un proces de stabilire a domiciliului unui minor.as vrea sa stiu daca la primul termen al procesului mai pot cere si incredintarea minorului? (vezi toată discuția)
Refuzul directiei generale pasapoarte - pasaport minor, clarificare domiciliu AlexandraLupu AlexandraLupu Buna ziua ma numesc Alexandra Lupu in urma relatiei de concubinaj am o fetita amandoua fiind emigrante in Olanda cu toate actele in regula in anul 2011 am ... (vezi toată discuția)