Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Conditii de calatorie cu minorul in afara tarii
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Conditii de calatorie cu minorul in afara tarii

am decizia judecatoreasca definitiva si irevocabila,dar azi cand am vrut sa ii fac pasaport fiicei mele in varsta de 4 ani nu s-a putut,deoarece intr-un fragement s-a gresit in loc de custodie..a scris stabilirea domiciliului fiicei mele la mine..
acum ce trebuie sa fac,intr-o saptamana vroiam sa plec in italia si nu mai pot...ce trebuie sa fac sa dureze mai putin,tatal fetei nu vrea sa imi faca o procura desi nu a vazuto de 4 ani..nu ne intelegem
gi-jane2, moderator
Nu s-a gresit in hotarare.
Ce v-au spus cei de la pasapoarte?
singura solutie: o alta actiune in instanta in care sa solicitati custodia exclusiva a minorului.

Din pacate, nu este o solutie rapida, dar este singura.
Custodie exclusiva nu va obtine.
Exista deja situatii in care s-a obtinut custodia exclusiva.
mi-au spus sa fac o cerere sa modific stabilirea minorului cu custodia.....

cam cat dureaza,?sa cer custodia exclusiva
desi inteleg ca acum sunt alte legii,dar ne-am judecat un an pentru custodie,,de ce nu am voie sa ii fac pasaport?daca fata daca decizia este irevocabila
pot sa fac o procura ca nu-l gasesc pe tata,si sa pot sa-i fac pasaport?nu pot sa plec acum fara fetita:(
gi-jane2, moderator