Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacerea contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacerea contract de munca

BUNA SEARA! am si eu intrebariva-rog ajutati. Lucrez la o firma si sint insarcinata 2luni ieri a anuntat seful ca de la 1 mai desfinceaza dispeceratul unde lucrez,dar la colega mea nu a zis nimic.NU stiu acum ce sa cred numai de la mine vrea sa scapa.cu ce articol trebuie se desf.contractul daca inghide dispeceratul?MULTUMESC
Cu art. 65(1) din codul muncii. Va trebui sa va acorde un preaviz de 20 de zile lucratoare dupa care poate dispune incetarea contractului.
mergeti la medicul de familie sa ginecolog si cereti adeverinta din care sa reiasa ca sunteti insarcinata. o depuneti insotita de o adresa la secretariatul firmei unde lucrati si pastrati nr de inregistrare.

nu au voie sa va concedieze daca sunteti insarcinata decat situatii speciale prevazute de lege ... pastrati-va locul de munca sa puteti beneficia de concediu de crestere copil si de alte drepturi
Foarte bun sfatul utilizatorului new-2009 doar ca sa faceti asta cat mai urgent si doar in cazul in care inca nu ati primit nimic in scris ca veti fi disponibilizata, incepand cu data de 01 mai. Daca el va da decizia inainte sa-l informati dvs atunci numai puteti face nimic....
MULTUMESC TOT RASPUNSURILE. eu am dat deja adeverinta de la dr.ginecolog;si a dat inapoi.
Nu contrazic sfatul dv. dar trebuie avut in vedere si dreptul la actiune al angajatorului rezultat din cuprinsul art.21 din OUG 96/2003:
(3) Dispozitiile alin. (1) nu se aplică în cazul concedierilor pe motive economice ce rezulta din desfiintarea postului ocupat de salariata, ca urmare a dificultatilor economice, a transformarilor tehnologice sau a reorganizarii angajatorului, în conditiile legii.