Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere angajat

buna ziua,as dori sa va intreb despre cum as putea sa concediez o angajata care presupun ca este insarcinata.nu am inca nici un certificat ca este insarcinata.problema este ca de ceva timp am vrut sa o concediez,prin desfiintarea postului,insa acum am auzit ca s-ar putea sa fie gravida.in momentul de fata este in concediu de odihna.intrebarea este :se poate anula in vreun fel decizia de desfiintare a postului chiar daca angajata va dovedii ,dupa data deciziei de desfiintare a postului ca este insarcinata?mai simpu zis in momentul in care primeste actele si daca stie sigur ca este insarcinata poate sa anuleze concedierea?
salariata trebuie sa anunte angajatorul in mod oficial printr-o informare cu privire la starea sa de graviditate atasand si o adeverinta medicala care atesta acest lucru.
Daca nu v-a instiintat pana acum , o puteti concedia potrivit dispozitiilor Codului Muncii. ... daca se va decide concedierea si salariata face dovada ca este insarcinata, atunci angajatorul poate revoca decizia de concediere.
daca se va decide concedierea si salariata face dovada ca este insarcinata, atunci angajatorul poate revoca decizia de concediere.
adica eu ca angajator nu sunt obligat?
In aceste conditii sunt doua posibilitati:
- fie se revoca decizia de concediere

- fie nu se revoca decizia de concediere , avand in vedere ca angajatorul nu a luat cunostinta de faptul ca salariata este gravida anterior emiterii deciziei de concediere
multumesc