Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... transfer consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

transfer consilier juridic

sunt cj intr-o primarie personal contractual si doresc sa ma transfer la o alta primarie pe acelasi post
stiu ca transferul opereaza numai in cazul functionarilor publici
Cum procedez?
trebuie sa dat concurs pe postul de la primaria unde vreti sa mergeti. daca reusiti, va dati demisia de aici, unde sunteti acum.
Daca sunteti functionar public atunci se poate transferul ... daca sunteti personal contractual , atunci se va inceta raportul de munca actualul angajator si se va incheia un nou c.i.n. cu noul angajator, dar numai dupa admiterea la concurs.
Cornel Vasile, Consilier juridic
clar nu sunteti functionar public daca sunteti contractual si puteti pleca prin desfacerea contr.de munca cu acordul partilor , e posibil unde mergeti sa nu dati concurs depinde cum stabileste institutia dar de obicei se tine un concurs chiar daca sunteti singurul pe loc.
La o primarie, clar veti sustine concurs/examen, dat fiind reglementarea din Codul muncii care spune ca angajarile in sistemul bugetar se fac doar sub aceasta forma.
Nu stiu daca are relevanta....Dar sa tineti cont si de faptul ca posturile sunt blocate.