avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general depunere declaratie de inactivitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

depunere declaratie de inactivitate

Spuneti-mi va rog pentru o societate care nu a avut deloc activitate in anul 2009 si nu a declarat acest lucru, ar fi fost de ajuns depunerea unei declaratii de inactivitate la data de 30.06.2009 in loc de raportare bilantiera semestriala ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 16:12, 25 Aprilie 2010
Da cu conditia sa nu fi avut activitate de la data infiintarii.
alin_bv a scris:

Spuneti-mi va rog pentru o societate care nu a avut deloc activitate in anul 2009 si nu a declarat acest lucru, ar fi fost de ajuns depunerea unei declaratii de inactivitate la data de 30.06.2009 in loc de raportare bilantiera semestriala ?

Multumesc


Pentru semestrul I/2009 - data limita pentru depunerea declaratiei de inactivitate - 15.08.2009;
Pentru tot anul 2009 - data limita pentru depunerea declaratiei de inactivitate - 28.02.2010.

Conditia: sa nu fi desfasurat activitate de la infiintare si pana la sfarsitul perioadei de raportare (30.06.2009 respectiv 31.12.2009)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intarziere depunere declaratii firma fara activitate user29 user29 Buna ziua, Am urmatoarea intrebare: pentru o firma infiintata pe 15.06.2009, fara activitate pana la data de 30.06.2009, era necesara depunerea ... (vezi toată discuția)
Raportare semestriala vali_sibisanu vali_sibisanu Dacă perioada de inactivitate începe sau se termină în cursul semestrului 2012, avem obligatia depunerii raportarii semestriale la 30.06.2012 , ... (vezi toată discuția)
Srl-d obligatii fiscale semestru (fara activitate) claudia_d claudia_d As vrea sa ma lamureasca cineva (competent) daca firmele infiintate in 2011, care nu au avut activitate mai trebuie sa depuna ceva la semestru? Stiu ca s-a ... (vezi toată discuția)