Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna dimineata,

O persoana poate detine simultan doua contracte individuale de munca???
Da. Chiar si mai multe. De exemplu unul cu timp de 8 ore si alet doua cu timp partial de doua ore. Sau 5 contracte cu timp partial de 2 ore.
Sa inteleg ca nr maxim de ore admis este de 10 ???
Da, cu conditia sa nu depaseasca (impreuna) 12 ore /zi.Poate avea contracte cu timp partial de munca .Legea limiteaza numarul de ore de prestatie / zi nu numarul de contracte.
ContSters109653, utilizator
Multumesc!

Si inca o intrebare...pe perioada in care o mama este in concediu indemnizatie maternala, se poate incadra cu contract de munca?
Nu.