avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... hartiure si intimidare !
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

hartiure si intimidare !

nu am nici un contract .am facut doar o hartie scrisa de mana din care reiese ca un politist m-a imprumutat cu suma de 1500 euro ,pt 5 luni. [din aceasta suma,bineinteles ca 500 eu reprezinta dobanda! ].mi-a facut reclamatie( !?)
am aflat ca reclamatia este pt "abuz de incredere",pt ca am intarziat cu plata..
am vb cu politistul care se ocupa de acest caz [este unul de proximitate!!]si l-am intrebat daca pot face si eu reclamatie pt camatarie sau hartuire,dar mi-a zis ca nu am probe...(pt hartiure am probe !)
dar el are "probe" ca mi-a dat banii ? ca nu am avut martori...doar o simpla hartie scrisa de mana.
Cel mai recent răspuns: ContSters102066 , utilizator 12:56, 26 Aprilie 2010
buna ziua . inscrisul sub semnatura privata reprezinta un inceput de dovada scrisa in instanta .
daca nu veti plati imprumutul datorat, imprumutatorul va poate actiona in instanta si va avea castig de cauza .
Cine a scris hartia? dar dumneavoastra ati semnat-o?
Ati recunoscut ca ati primit banii in declaratia data politistului de proximitate? De unde rezulta ca 500 reprezinta dobanda?

Sunt multe intrebari si mai multe necunoscute

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenintare cu reclamatie la politie viodn viodn Exista posibilitatea de a fi reclamata la politie [ chiar de catre un politist ] din cauza intarzierii platii unei sume de bani, imprumutate de la acesta [cu ... (vezi toată discuția)
Si hartuire si intimidare! viodn viodn eu am semnat hartia,dar nu s-a specificat dobanda. scria doar ca m-a imprumutat cu suma de 1500 eu. nu am zis niciodata ca nu voi restitui banii ! doar ca ... (vezi toată discuția)
Am împrumutat unei persoane 10000 de euro acum 10 ani în baza unui contract de mână Ramonap Ramonap Am împrumutat unei persoane 10000 de euro acum 10 ani în baza unui contract de mână între mine și el. Persoana respectiva s.a angajat să plătească ... (vezi toată discuția)