Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Modificare dobanda credit ipotecar in faza de analiza ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Modificare dobanda credit ipotecar in faza de analiza dosar

Buna ziua,
Am o mare problema:
-in data de 19.04.2010 am depus la o banca o cerere de refinantare a unui credit ipotecar contractat la BCR acum 5 ani.
Cererea este tot pentru un credit ipotecar, in aceleasi conditii adica EURO dar pe o perioada mai scurta si in conditii mai avantajoase decat la BCR.
De ceva timp am aflat ca banca la care imi refinantez creditul a modificat conditiile de creditare incepand cu 21.04.2010, astfel:
-a micsorat dobanda cu 0.3% (fata de cel la care era in momentul in care eu am depus cererea de credit)
- a micsorat comisionul de acordare cu 0.5% (fata de cel la care era in momentul in care eu am depus cererea de credit)
Intrebare: mie de ce nu mi se pot aplica aceste modificari, in conditiile in care nu am semnat nici un contract cu banca, pentru ca dosarul meu este in curs de analiza si mai ales ca evaluarea imobilului s-a facut abia vineri 23.04.2010, urmand ca astazi cei de la banca refinantatoare sa primeasca raportul de la evaluator?
Personalul de la banca imi spune ca eu am aplicat cu 2 zile mai devreme, "ghinionul meu" ......asa ca nu beneficiez de aceste modificari!!
Si apoi ma gandesc .....daca dobanda crestea fff mult???...nici de aceste modificari "nu beneficiam"??:O
In asteptarea unui raspuns si cu multumiri, Dana C.
Este o aberaţie ce v-au spus cei de la bancă.
Dobânda şi comisioanele aplicate sunt cele în vigoare la data semnării contractului de împrumut.
ªtiu din proprie experienţă pentru că am trecut recent prin aceleaşi probleme ( am semnat chiar pe 2 aprilie 2010).
Aţi depus cumva şi antecontract ?
Sunt convinsa de asta, eu nu am semnat decat cererea de credit, de vreun contract nu se pune problema in faza aceasta.
Raspunsul lor a fost (primit pe mail):
- In urma unei cerereri adresate bancii pentru incetarea analizei dosarului existent, banca va respinge creditul.
- Se va reintocmi dosarul, evaluandu-se daca documentatia existenta este valabila (adeverinta de venit, adresa refinatare etc.) si se va completa o noua cerere de credit.
- Dosarul va reintra in fluxul de analiza, reintocmindu-se un nou raport de evaluare al imobilului (taxa acestuia fiind achiata de catre client).

Si cea mai tare: campania de refinantare a inceput in data de 21.04.2010. Astfel toate cererile semnate in si dupa data de 21.04.2010, vor respecta prevederile campaniei.
problema este ca nu stiu cum sa-i "conving", ce legi pot invoca.....
Cine ma poate ajuta....ii multumesc anticipat
renuntati la oferta veche si incepeti din nou demersurile cu noua promotie ... nu aveti cum sa-i constrangeti