Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de urmas

daca inchei un contract de munca pe o perioda de 3 luni mai primesc pensia de urmas in continuare sau nu?
sanda stan, utilizator
sanda stan a scris:

daca inchei un contract de munca pe o perioda de 3 luni mai primesc pensia de urmas in continuare sau nu?

Puteti cumula pensia de urmas cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie.
Salariu mediu brut lunar este de 1836 lei. 1/4 din acesta este de 459 lei.