Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 390

Buna ziua,

Am inregistrat o factura de achizitii intracomunitare de bunuri emisa in 04.03.2010 abia in 19.04.2010. Evident, nu a fost declarata pe 15. Ce urmari sunt si ce ar trebui sa fac acum? Voi fi sanctionata?

Multumesc!
Ar trebui sa depuneti declaratia 390 pentru luna martie 2010. Iar daca societatea este inregistrata trimestrial in scopuri de TVA trebuie sa depuneti decl 092 pentru a schimba perioada fiscala la luna calendaristica.
se sanctioneaza cu amenda de 1% din valoare , platibila la jumatate in 24 ore sau 48 nu mai stiu exact