avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 390

Buna ziua,

Am inregistrat o factura de achizitii intracomunitare de bunuri emisa in 04.03.2010 abia in 19.04.2010. Evident, nu a fost declarata pe 15. Ce urmari sunt si ce ar trebui sa fac acum? Voi fi sanctionata?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: adynaadyna , utilizator 16:30, 28 Aprilie 2010
Ar trebui sa depuneti declaratia 390 pentru luna martie 2010. Iar daca societatea este inregistrata trimestrial in scopuri de TVA trebuie sa depuneti decl 092 pentru a schimba perioada fiscala la luna calendaristica.
se sanctioneaza cu amenda de 1% din valoare , platibila la jumatate in 24 ore sau 48 nu mai stiu exact

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva trimestrial, achizitie intracomunitara felisana felisana Am o firma de tranport marfa cu cifra de afaceri in jur de 40000 euro, care depune tva trimestrial. In data de 2 februarie a achizitionat o piesa din Germania ... (vezi toată discuția)
390 nedepusa? helenita helenita Buna ziua, Cum sa procedez in situatia in care in data de 16.02 am descoperit o factura de la un furnizor de servicii din EU ( taxare inv) emisa in ... (vezi toată discuția)
Tva intracomunitar nely_mira nely_mira buna seara, am achizitionat o masina din olanda pt transport mf,(sh) a costat 16500 euro, pe factura tva este 0, va rog cum fac inregistrarile in conta? soc ... (vezi toată discuția)