Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA 390 nedepusa?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

390 nedepusa?

Buna ziua,

Cum sa procedez in situatia in care in data de 16.02 am descoperit o factura de la un furnizor de servicii din EU ( taxare inv) emisa in ianuarie si platita tot in ianuarie ?
Firmea avea tva trimestrial .

Spuneti-mi va rog care sunt exact pasii pe care trebuie sa-i urmez acum :(:((
achizitiile intracomunitare de servicii nu schimba perioada fiscala.
Da asa este, totusi ramane problema depunerii decl 390 cu intarziere.
Doar achzitiile intracomunitare de bunuri taxabile in Romania determina schimbarea perioadei fiscale de la trimestru la luna, prin depunerea declaratiei de mentiuni 092. Totusi pentru luna ianuarie aveti obligatia declararii acestei achizitii intracomunitare de servicii in declaratia recapitulativa.
decl 390 o depuneti maine, 17.02.2010, fara nici o problema, nu veti lua amenda pt 2 zile intarziere
"depunerea cu întârziere se sancţionează cu amendă de 2% din suma totală a achiziţiilor/livrărilor intracomunitare de bunuri nedeclarate"- cred ca asta este singura amenda pe care o pot primii.