avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... vanzare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

vanzare

cum pot parintii mei sa.mi treaca un apartament pe numele meu fara sa platesca taxe sau impozite?
Cel mai recent răspuns: Salagean Vasilica , Consilier juridic 23:13, 26 Aprilie 2010
Prin acte intre vii nu exista contract pt care sa nu se plateasca taxe sau onorarii notariale.

Pot sa va lase testament si astfel ei nu platesc nimic:) platiti dvs. dupa decesul lor. Si eventual daca mai exista alti mostenitori vor ataca actul si isi vor lua partea.
orice ati face ..,acum sau mai tarziu tot veti platii
Daca tot primiti un apartament pe numele dvs. iar parintii nu dispun de bani, ce ar fi sa platiti dvs. taxele notariale ?
Nu sunteti scutit de taxele notariale

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donare apartament droni droni Buna seara Am un unchi care doreste sa-mi treaca apartamentul pe nume, si cat traieste sa locuiasca in continuare in el. Cum e mai bine cu act de vanzare ... (vezi toată discuția)
Donatie teren agricol de la o matusa cyan cyan am o matusa care vrea sa doneze mie si unui var de al meu 2 ha de teren agricol , cate 1 ha fiecaruia. matusa nu a fost casatorita si nici nu a avut ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa moartea mea. badmania98 badmania98 Buna ziua. Am cumpărat un apartament înainte de căsătorie. Aș dori să știu cum se împarte acest apartament după moartea mea, având în vedere ... (vezi toată discuția)