Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deductibilitate TVA si cheltuieli la leasing financiar ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deductibilitate TVA si cheltuieli la leasing financiar pt autoturism AUDI

Bunaa ziua, va cer din nou o lamurire ref la deductibilitatea TVa la leasing financiar pt pt un autoturism AUDI utilizat de administrator pt deplasari in strainatate in scopul incheierii de contracte comerciale pt firma. se deduce TVA-ul aferent si cheltuielile cu combustibilul, asigurare, intretinere, reparatii, etc?
Multumesc anticipat!
TVA-ul aferent ratelor de leasing este deductibil.
TVA-ul aferent cheltuielilor de asigurare, intretinere si reparatii este deductibil, iar pentru deductibilitatea TVA-ului aferent combustibilului trebuie sa aveti in vedere prevederile art. 145^1 din Codul fiscal cu modificarile si completarile ulterioare.