Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot fi angajatul firmei mele?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot fi angajatul firmei mele?

Vreau sa-mi deschid un salon de cosmetica si vreau sa stiu daca pot sa beneficiez si eu de vechime cu ocazia asta. Pot fi si eu unul dintre angajati?Exista asa ceva?
Puteti daca infiintati societate comerciala. In schimb daca va veti desfasura activitatea ca persoana fizica autorizata sau intreprindere/asociatie familiala, veti incheia contract cu Casa de pensii ca persoana fizica.
Daca veti fi asociat sau administratorul societatii, atunci veti fi o persoana asigurata obligatoriu, prin efectul legii, in sistemul public de pensii asa ca, da, veti beneficia de vechime in munca.Succes!
in cazul in care vom f doi asociati ne vom angaja unul pe celalalt? Unde imi duc cartea de munca daca sunt singurul angajator?
Intocmiti contract individual de munca si il depuneti la ITM impreuna cu restul documentelor (pentru ca va trebui sa inregistrati firma la ITM)
Scuzati ca sunt asa de insistenta dar nu stiu f bine lucrurile astea.
in actele societatii voi fi trecuta eu ca director societate.Cum pot sa-mi fac contract eu? pot sa trec si la angajator si la angajat aceeasi persoana? cum se face?