Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj voluntar sau vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj voluntar sau vanzare-cumparare

Buna ziua,
Situatie:
1. 4 mostenitori, succesiune facuta pt imobil confort 2(sot supravietuitor si 3 copii), 3 doresc sa vanda partea lor, cel de-al patrulea NU. Exista o cale prin care acesta sa fie "fortat" sa vanda, sau la nesfarsit va dura aceasta situatie?
2. Vreau sa merg la notar sa vad cat ma costa partajul si cumpararea. Notarul va lua in calcul valoarea din ghid a imobilului pentru confort 2?
Daca cel de-al 4 nu doreste sa vanda partea lui, notarul va va indruma catre instanta de judecata, pentru iesirea din indiviziune.
La notariat exista o grila, functie de zona si suprafata apartamentului.
Buna ziua,
Partajul voluntar pentru imobil se poate realiza numai in cazul in care TOTI mostenitorii sunt de acord? Daca da, de ce asa prevede legea?
~ Conținut șters la cerere ~
Exista pe net un ghid al valorilor imobiliare 2010 unde sunt valorile estimate ale imobilelor in functie de nr. camere, etaj si confort. ....sa calculez singura taxa notariala..? din cate am auzit taxa pt v-c este compusa din impozit 3%, taxa ANCPI (.... cat?) si taxa notarului (.... cat?) iar pt cea in cazul partajului chiar nu stiu cum sa o calculez.
Incercati pe link-ul urmator:
[ link extern ]
Este grila oficiala publicata pe site-ul uniunii nationale a notarilor publici.
In cazul de fata, cel mai probabil veti fi nevoita sa recurgeti la o actiune in instanta pentru iesire din indiviziune.