Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... competenta teritoriala plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

competenta teritoriala plangere penala

Buna ziua,

as dori sa stiu daca se poate introduce o plangere penala la parchetul in circumscriptia caruia isi are domiciliul persoana vatamata. Adica, conform art 30 CPP pot alege oricare dintre cele 4 locuri?sau exista o ordine? pt ca as prefera sa ma adresez parchetului de la locul unde locuieste persoana vatamata....
Art. 30. - (1) Competenţa după teritoriu este determinată de:
a) locul unde a fost săvârşită infracţiunea;
b) locul unde a fost prins făptuitorul;
c) locul unde locuieşte făptuitorul;
d) locul unde locuieşte persoana vătămată.
(2) Judecarea cauzei revine aceleia dintre instanţele competente potrivit alin. 1, în a cărei rază teritorială s-a efectuat urmărirea penală.
locul unde a fost savarsita infractiunea
Competenta este instanta locului unde a fost savarsita infractiunea.
In orice alta situatie,poate fi invocata exceptia de necompetenta teritoriala.