avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... competenta teritoriala plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

competenta teritoriala plangere penala

Buna ziua,

as dori sa stiu daca se poate introduce o plangere penala la parchetul in circumscriptia caruia isi are domiciliul persoana vatamata. Adica, conform art 30 CPP pot alege oricare dintre cele 4 locuri?sau exista o ordine? pt ca as prefera sa ma adresez parchetului de la locul unde locuieste persoana vatamata....
Art. 30. - (1) Competenţa după teritoriu este determinată de:
a) locul unde a fost săvârşită infracţiunea;
b) locul unde a fost prins făptuitorul;
c) locul unde locuieşte făptuitorul;
d) locul unde locuieşte persoana vătămată.
(2) Judecarea cauzei revine aceleia dintre instanţele competente potrivit alin. 1, în a cărei rază teritorială s-a efectuat urmărirea penală.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 18:30, 27 Aprilie 2010
locul unde a fost savarsita infractiunea
Competenta este instanta locului unde a fost savarsita infractiunea.
In orice alta situatie,poate fi invocata exceptia de necompetenta teritoriala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Competenta teritoriala - plangere penala lara12 lara12 am înțeles că pot depune plângerea penală la procuratura, poliția din zona unde am domiciliul, chiar dacă cel pe care îl reclam și faptele ... (vezi toată discuția)
Plangere penala prealabila... Georgian2all Georgian2all Buna seara. Am cateva intrebari, la care va rog sa ma lamuriti pe cat posibil: 1) unde se depune o plangere penala prealabila cu mai multi faptuitori? 2) ... (vezi toată discuția)
Aceeasi pb! manuel26 manuel26 BUNA ZIUA!AM CAM ACEEASI PROBLEMA CA SI RAZVANDICU...VREAU SA INCEP UN PROCES PENAL PT FALS SI UZ DE FALS,FOSTUL ANGAJATOR SI MI A MODIFICAT UN INSCRIS CARE NU ... (vezi toată discuția)