Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ACEEASI PB!
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

ACEEASI PB!

BUNA ZIUA!AM CAM ACEEASI PROBLEMA CA SI RAZVANDICU...VREAU SA INCEP UN PROCES PENAL PT FALS SI UZ DE FALS,FOSTUL ANGAJATOR SI MI A MODIFICAT UN INSCRIS CARE NU COINCIDE CU ORIGINALUL SI SUNTEM IN ORASE DIFERITE..DACA IL ACUZ DE FALS IN INSCRISURI(MODIFICARE INSCRIS) UNDE TRE SA FAC PLANGERE LA CARE TRIBUNAL?
Plangereile penale impotriva unei persoane acuzate de savarsirea infractiunii de fals si uz de fals nu sunt de competenta Tribunalului, ci a Judecatoriei.
Plangerea se depune la Parchetul de pe langa Judecatoria in a carei circumscriptie teritoriala s-a savarsit infractiunea, adica unde isi are sediul angajatorul.
In primul rand va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine regulamentului acestui forum si este greu de citit mesajul.
Puteti intenta procesul la tribunalul pe raza caruia angajatorul isi are sediul.
nikol.ilea a scris:

In primul rand va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine regulamentului acestui forum si este greu de citit mesajul.
Puteti intenta procesul la tribunalul pe raza caruia angajatorul isi are sediul.

Oare ce prevede Codul de procedura penala in privinta competentei Tribunalului ???
La art.27: Competenta tribunalului
(1) Tribunalul:
1. judeca in prima instanta:
a) infractiunile prevazute de Codul penal in art. 174-177, art. 179, art. 189 alin. 3 -5, art. 197 alin. 3, art. 211 alin. 3, art. 212 alin. 3, art. 215 alin. 5, art. 254, art. 255, art. 257, art. 266 -270, art. 279 1, art. 312 si art. 317, precum si infractiunea de contrabanda, daca a avut ca obiect arme, munitii sau materii explozive ori radioactive;
b) infractiunile savarsite cu intentie, care au avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei;
d) infractiunea de spalare a banilor;
e) infractiunea de bancruta frauduloasa, daca fapta priveste sistemul bancar;
e1) infractiunile la regimul drepturilor de proprietate intelectuala si industriala;
f) alte infractiuni date prin lege in competenta sa;
.....
Infractiunile de fals si uz de fals nu intra sub incidenta acestui text de lege ;)
manuel26 a scris:

BUNA ZIUA!AM CAM ACEEASI PROBLEMA CA SI RAZVANDICU...VREAU SA INCEP UN PROCES PENAL PT FALS SI UZ DE FALS,FOSTUL ANGAJATOR SI MI A MODIFICAT UN INSCRIS CARE NU COINCIDE CU ORIGINALUL SI SUNTEM IN ORASE DIFERITE..DACA IL ACUZ DE FALS IN INSCRISURI(MODIFICARE INSCRIS) UNDE TRE SA FAC PLANGERE LA CARE TRIBUNAL?

Potrivit art. 30 din Codul de procedura penala, puteti sa va adresati, la alegere, organelor de cercetare si urmarire penala de la:
a) locul unde a fost savarsita infractiunea;
b) locul unde a fost prins faptuitorul;
c) locul unde locuieste fatuitorul;
d) locul unde locuieste persoana vatamata (adica dvs.).
Mult succes!
Din ce a scris d-na Gabrile Pintea potrivit acestui articol am libertatea sa il dau in judecata si la domicilul meu nu obligatoriu la sediul angajatorului nu?Fapta de fals si uz de fals care a facut o el imi da acest drept..eu fiind partea vatamata?
Art. 30. - Competenta dupa teritoriu este determinata de:

a) locul unde a fost savarsita infractiunea;

b) locul unde a fost prins faptuitorul;

c) locul unde locuieste faptuitorul;

d) locul unde locuieste persoana vatamata. Judecarea cauzei revine aceleia dintre instantele competente potrivit alin. 1, in a carei raza teritoriala s-a efectuat urmarirea penala. Cand urmarirea penala se efectueaza de catre Parchetul General de pe langa Curtea Suprema de Justitie sau de catre parchetele de pe langa curtile de apel ori de pe langa tribunale sau de catre un organ de cercetare central ori judetean, procurorul, prin rechizitoriu, stabileste careia dintre instantele prevazute in alin. 1 ii revine competenta de a judeca, tinand seama ca, in raport cu imprejurarile cauzei, sa fie asigurata buna desfasurare a procesului penal.*) Prin "locul savarsirii infractiunii" se intelege locul unde s-a desfasurat activitatea infractionala, in totul sau in parte, ori locul unde s-a produs rezultatul acesteia.

Am expus acest articol si vad ca nu imi da dreptul sa aleg si scrie clar ca Judecarea cauzei revine aceleia dintre instantele competente potrivit alin. 1, in a carei raza teritoriala s-a efectuat urmarirea penala..tot nu inteleg?care e tribunalul desemnat sa fac plangere si sa duc un proces...la domiciliul paratului?reclamantului?sau unde sa desf fapta(sa desf in orase diferite de cel a paratului si reclamantului?..cum este?
manuel26, utilizator