Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de creºtere a copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de creºtere a copilului

Bună ziua tuturor!
Începând cu luna iunie 2008 soţia mea se află în concediu de creştere a copilului. În anul 2009 a depus dosar de transfer din mediul rural în mediul urban (apropiere de domiciliu), iar cu data de 01.09.2009 figura ca profesor titular la noua şcoală. Nu şi-a "întrerupt" nicio zi concediul de creştere a copilului. În februarie 2010 a născut al doilea copil, iar în momentul depunerii dosarului doamna de la primărie a cerut ca în adeverinţa de venit(eliberată de fosta şcoală) să se specifice că începând din luna iunie 2010(luna naşterii primului copil) i se aprobă concediul pentru creşterea celui de-al doilea copil.
Este posibil transferul în codiţiile expuse mai sus? Dacă nu, ce trebuie făcut?
Cine aprobă concediul în continuare, în condiţiile în care acesta e plătit de Direcţia muncii, iar cartea de muncă a soţiei probabil "este închisă"?
O zi bună!
Este posibil transferul în codiţiile expuse mai sus?

In perioada CCC contractul este suspendat si nu poate fi modificat. Cartea de munca nu se inchide pe perioada suspendarii. Transferul nefiind realizat (cred ca asta a sesizat d-na de la primarie) aprobarea CCC o da institutia unde este angajata.