avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executarea silita
Discuție deschisă în Executare silită

executarea silita

buna ziua
acum cateva zile am primit prin posta o somatie insotita de titlu executoriu prin care sunt instintata ca am o datorie de 1150 ron la cnas pe care trebuie sa o achit in 15 zile in caz contrar se va trece la executarea silita eu nu muncesc si nu am nici un venit nu am nimic tecut pe numele meu se poate trece la executarea silita asupra parintilor mei ? si ce se poate intampla in acest caz
Cel mai recent răspuns: faniqastefan , utilizator 09:53, 30 Aprilie 2010
Debitorul raspunde personal pentru datoriile sale.
Parintii nu raspund penru datoriile dvs, dacat daca sunteti minor.
Exista riscul creditorului care si-a ales un debitor insolvabil.
Asupra parintilor in nici un caz, nu aveti bunuri nu au ce executa
nu mai sunt minora am 28 ani ce se poate intimpla in cazul in care nu pot sa achit aceasta datorie de 1150 ron in conditile in care nu am nici un fel de venit si nu am nici un bun trecut pe numele meu ? se poate trece la executarea silita in acest caz ?si ce pot sa fac ? va multumesc
daca nu puteti plati acum, suma va creste intrucat se vor aduna si penalitatile de intarziere si cheltuielile de executare ... daca nu aveti bunuri, mai incolo cand va veti angaja va vor pune poprire pe salariu ... sau daca veti mosteni sau cumpara bunuri atunci pot fi executate.

"Mai incolo" de 3 ani de zile..de cand s-a nascut dreptul creditorului de a cere executarea silita, nu va mai poate executa. Mai exista si prescriptia...

Alte discuții în legătură

Ordine prioritati executare jack electro jack electro Buna ziua Sunt pensionar cu o pensie de 1000 ron/luna. Am o datorie la stat -CNAS- de pe vremea cand eram PFA de circa 9000 ron. Detin un apartament si o ... (vezi toată discuția)
Sanctiunea prescriptiei in timpul executarii silite tudorsad tudorsad Buna ziua, O intrebare poate interesanta, poate. In 2016 am pleacat din Romania. Am in tara doar un cont bancar deschis, fara nici o activitate din 2016. Nu ... (vezi toată discuția)
Executare silita nicoleta hotca nicoleta hotca buna ziua.iubitul meu si-a facut mai demulr un over draft pe care l-a platit pana la un mometdat, dupa care nu a mai reusit sa faca acest lucru...intre timp a ... (vezi toată discuția)