Forum Discuţii juridice Executare silită ordine prioritati executare
Discuție deschisă în Executare silită

ordine prioritati executare

Buna ziua
Sunt pensionar cu o pensie de 1000 ron/luna. Am o datorie la stat -CNAS- de pe vremea cand eram PFA de circa 9000 ron. Detin un apartament si o masina.
Nu am nici o posibilitate sa achit integral datoria nemaiavand alt venit decat pensia si neavand conturi in banci sau alte surse de venit.
intrebare:daca se va pune problema executarii silite, cum se hotaraste ce se va executa? poprire pe pensie sau se are in vedere si executarea masinii si/sau a apartamentului? multumesc
De obicei se merge cu poprire pe venituri, dar creditorul poate demara executarea si asupra bunurilor mobile si imobile. Nu-l impiedica nimic sa execute toate veniturile si bunurile debitorului, limita fiind stabilita de valoarea debitului ( executa pana la acoperirea debitului)
Art. 136 Cod procedura fiscala prevede ca in cazul in care debitorul nu isi plateste de bunavoie obligatiile fiscale datorate, se procedeaza la actiuni de executare silita. Executarea silita se poate intinde asupra veniturilor si bunurilor proprietate a debitorului, urmaribile potrivit legii.