Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua.Parintii mei mi-au cumparat un apartament inainte de casatorie.Mentionez ca nu am copii,si parintii mei au decedat. Va rog sa-mi spuneti ce drepturi are sotul meu si rudele lui la acest apartament si la apartamentul parintilor mei pe care l-am mostenit dupa decesul lor
aceste bunuri, sunt bunurile dvs proprii.
doar in cazul decesului dvs,sotul dvs va mosteni o cota din aceste bunur, functie de rudele dvs cu care va intra in concurs.
Sotul dvs ar avea dreptul numai in cazul decesului dvs..venind la masa succesorala cu alti mostenitori ai dvs....matusi, nepoti....
La apartamentul parintilor dvs aveti dreptul doar dvs...find unica mostenitoare. Atentie ca este un bun propriu al dvs , chiar daca este obtinut in timpul casatoriei...tinand cont ca intra in proprietatea dvs prin mostenire.
Si in cazul acestui apartament sotul ar aavea dreptul numai ca mostenitor al dvs, in cazul decesului dvs, venind in concurs cu alta clasa de mostenitori.
Nu doar copiii dvs va pot mosteni, ci si matusile, unchii, nepotii, verii s.a.
in cazul decesului sotului meu inaintea mea rudele lui mai vin la mostenire?
in cazul in care sotul dvs. va deceda inaintea dvs. , vocatie succesorala la succesiunea dansului veti avea dvs., sotia supravietuitoare si rudele acestuia .
in cazul in care dvs. si sotul nu aveti copii .
daca aveti copii, succesori veti fi dvs. si copiii , celelalte rude neavand vocatie la succesiunea sotului dvs. in acest caz .
in cazul in care facem testament unul pentru celalalt,eu ,sotia pot pune o clauza in testament pentru ca rudele lui sa nu vina la mostenire,deoarece bnurile imobiliare le am de la parintii mei inaintea casatoriei