Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua.Parintii mei mi-au cumparat un apartament inainte de casatorie.Mentionez ca nu am copii,si parintii mei au decedat. Va rog sa-mi spuneti ce drepturi are sotul meu si rudele lui la acest apartament si la apartamentul parintilor mei pe care l-am mostenit dupa decesul lor
da, testamentul intre soti ar fi o solutie , in cazul in care nu exista descendenti .
astfel, rudele dvs. sau ale sotului nu ar avea vocatie succesorala .
testamentul poate fi atacat in instanta doar de mostenitorii rezervatari . ( descendenti /sot ) .