Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua sunt interesat in rezolvarea urmatoarei probleme:

As dori sa aflu ce este de preferat ca si modalitate juridica de instrainare a unui bun intre un contract de vanzare- cumparare si donatie? Suntem doi frati la parinti iar parintii mei doresc sa mi lase numai mie o casa intr-una din comunele limitrofe orasului in care locuiesc. Care dintre cele doua nu pot fi atacate in instanta si care este modalitatea cea mai putin costisitoare?
Modalitatea cea mai putin costisitoare este donatia, intru-cat taxele notariale sunt mai mici. Pe de alta aprte donatia poate fi atacata de frate in instanta dupa moartea parintilor ca si liberalitate excesiva. Contactul de vanzare-cumparare fiind oneros nu poate fi atacat pt liberalitate excesiva, dar e mai scump ca si tarif notarial
ambele tipuri de acte pot fi anulate in instanta , fiind vorba de acte incheiate intre descendenti si ascendenti.
va recomand contractul de intretinere . ;)