Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copii certificate sau copii legalizate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copii certificate sau copii legalizate?

Daca doresc niste copii dupa niste inscrisuri aflate intr-un dosar in care am fost parte, pentru a le folosi in alt dosar civil, pot obtine de la grefa instantei niste copii certificate ( din care sa rezulte ca inscrisul respectiv se afla in acel dosar, la pagina nr..) ?
Mentionez ca nu am nevoie de aceste inscrisuri legalizate, vreau doar sa arat ca au fost depuse in dosarul respectiv si se afla la pagina nr...!
Faceti o cerere de eliberare copii simple din acel dosar. In prealabil trebuie verificat dosarul pentru a trece in cerere nr filelor.

Dupa ce obtineti copiile respective, treceti pe ele "conform cu originalul" si semnati si apoil le depuneti in cel de-al doilea dosar.
Daca vreti doar sa faceti dovada ca le-ati depus in alt dosar, cereti un certificat de grefa sau certificat constatator, prin care solicitati sa va comunice ca actul X si Y se afla depuse la dosarul nr.......al judecatoriei....avand ca obiect......, la filele ..... .daca aveti nevoie de acte, faceti cerere de eliberare a unor copii de pe acestea, sau a originalelor.
Da, exact de asta am nevoie. Multumesc!

Cu cat trebuie sa timbrez cererea ptr. certificatul constatator? 1 leu si tb jud. de 0,15 ?