Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... se pot imprumuta intre ele?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

se pot imprumuta intre ele?

o societate comerciala poate imprumuta bani de la o alta societate comerciala? daca da .cum?
multumesc
Nu.
Doar institutiile financiare pot acorda imprumuturi.
O societatea comerciala poate "primi" imprumuturi (altele decat credite de la banci) doar prin incheierea de contracte de imprumut in care calitatea de imprumutator o detin persoanele fizice (cunoscutele "creditari")
da, f simplu prin contract de imprumut, exact ca intre 2 pers fizice, si pentru orice eventalitate forma scrsa e cea mai indicata.

Cum poti obtine venituri comerciale si desfasura activitati pentru care nu esti autorizat la ORC?
Nu. Astfel de activitati pot fi efectuate doar de banci sau alte institutii financiare.
Sigur ca se poate in conformitate cu Legea nr. 99 din 26 mai 1999
privind unele masuri pentru accelerarea reformei economice :
TITLUL VI
Regimul juridic al garantiilor reale mobiliare
ART. 100
In sensul prezentului titlu, orice persoana, daca nu primeste depozite, poate vinde pe credit sau poate acorda imprumuturi, fara a fi aplicabile dispozitiile Legii bancare nr. 58/1998
Emil Lasconi, Consilier juridic