Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale modificare srl in cmi
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

modificare srl in cmi

Deoarece am inteles ca nu pot sa-mi deschid CMI fara a avea dotarile minime necesare, poate cineva sa-mi spuna care sunt actele necesare de a modifica un SRL in CMI si cam care ar fi costurile de modificare?
Nu imi dau seama ce inseamna CMI.
In orice caz, un SRL nu poate fi transformat (mdificat) decat intr-o forma prevazuta de Legea 31/1990.
cmi= cabinet medical individual
Ileana Fianu a scris:

poate cineva sa-mi spuna care sunt actele necesare de a modifica un SRL in CMI [...]?

Un SRL nu se poate modifica in CMI.
Aceasta deoarece SRL-ul este persoana juridica, intrucat beneficiaza de un patrimoniu propriu si de o structură de organizare si conducere proprie. In schimb CMI nu are personalitate juridica, fiind o forma de exercitare liberala a profesiei de medic.

Texte legislative referitoare la cabinetele medicale (inclusiv SRL-uri medicale) se gasesc aici:
[ link extern ]