Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura pt masina
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura pt masina

Buna ziua,

Am o firma pe care din 2005 am achizitionat o masina in leasing financiar.
In martie 2010 am platit in avans restul de rate care le mai aveam de platit.(am platit totul odata) si am incheiat leasingul.

Acum masina este pe firma si as vrea sa o vand sotului meu( pers fizica).

Factura sunt obligata sa o fac pe valoarea reziduala sau o pot face pe toata valoarea facturii care am achitat-o pt a termina leasingul
( de ex am platit 20 000 ron =suma care cuprinde val rezid 11000+restul de rate pe care le mai aveam 6000 ron +accize +comision inchidere. Eu o pot vinde doar la 11000 ron?).

Va multumesc anticipat pt rasp Dvs.
O seara buna
o puteti vinde la ce pret doriti + tva, mai ales ca masina este complet amortizata.

sotul are vreo calitate in firma?
da, este agent vanzari