avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amplasare radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amplasare radar

Acum cateva zile am fost inregistrat de un radar "tip nou" cu 78km/h in localitate. As vrea sa contest PV pentru modul de amplasare a radarului. Acesta era pozitionat pe o strada cu sens unic, pe partea dreapta, dar cu fata spre contrasens, intr-o zona cu indicatoare "stationare interzisa". Constituie acestea un motiv solid de contestatie?
Care ar fi baza legala ce ar trebui invocata?
Iata cateva dintre motivele de anulare a procesului-verbal de constatare a contraventiei:

- neprezentarea probei radar in instanta;

- politistul nu mentioneaza distanta de indicatorul care interzice oprirea/stationarea si nu mentioneaza numarul casei in fata careia a fost oprita masina;

- politistul nu mentioneaza unde a stat autovehicolul, era sau nu pe partea carosabila, adica era sau nu sub incidenta indicatorului care interzice oprirea/stationarea;

- mentionarea mincinoasa a numarul casei si a distantei fata de indicatorul care interzice oprirea/stationarea;

- necorelarea intre distanta de la indicatorul care interzice oprirea/stationarea si numarul casei in fata careia era oprita masina;

- nementionarea motivelor care au dus la intocmirea unui proces verbal care nu contine datele cerute de lege;

- nu sunt mentionate obiectiunile contravenientului;

- lipsa semnaturii agentului constator;

- lipsa mentiunilor cu privire la numele si functia agentului constatator;

- nerespectarea formei cerute de lege a formularului pe care s-a facut PVB;

- stabilirea amenzii contraventionale in suma totala, fara sa indice sanctiunea aplicata pentru fiecare din contraventile stabilite;

- politistul nu este specializat si/sau nu are dispozitie din partea Inspectoratului General al Politiei Romane de a exercita controlul respectarii normelor de circulatie rutiera si de a aplica masurile legale in cazul in care exista incalcari ale normelor privind circulatia pe drumurile publice;

- contravenientul nu era de fata si nu putea sa faca obiectiuni;

Cam acestea ar fi motive generale de anulare. Selectati si vedeti ce vi se potriveste.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere contraventionala ovidana ovidana Am sanse sa se anuleze un proces verbal de contraventie pe motivul ca acesta a fost afisat la sediul societatii insa adresa din procesul verbal de afisare este ... (vezi toată discuția)
Pot contesta un proces verbal daca mi-a gresit adresa din buletin ? jordanelll jordanelll Buna ziua ! Ieri (25.2.09) am fost oprit de politie pt ca nu mi functiona farul stanga. Mi a cerut actele dar nu le aveam la mine . Tipul a fost de treaba, pt ... (vezi toată discuția)
Termen contestatie amenda circulatie rutiera denis30 denis30 Am o mare rugaminte pt cine ma poate ajuta intr-o problema in care sincer nu mai stiu cum sa mai fac sau sa procedez, pe scurt ;Sunt din Iasi si-n data de ... (vezi toată discuția)