Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot incasa ajutor de somaj daca sunt asociat in 2 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot incasa ajutor de somaj daca sunt asociat in 2 firme si administrator la una dintre ele?

e posibil?
Conditii de acordare a somajului

•aveti un stagiu de cotizare de minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii.
•nu realizati venituri sau realizati din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat indemnizatia de somaj;
•nu indepliniti conditiile de pensionare, conform legii;
•sunteti inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca in a caror raza teritoriala aveti domiciliul sau, dupa caz, resedinta, daca ati avut ultimul loc de munca ori ati realizat venituri in acea localitate
dana dgb a scris:

Conditii de acordare a somajului
•nu realizati venituri sau realizati din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat indemnizatia de somaj;

Art.34(1), lit.b) din Legea 76/2002 s-a modificat prin OUG 126/2008 si acum arata astfel:
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;

Valoarea indicatorului social de referinta este, actualmente, de 500 lei.
chiar nu va inteleg raspunsul. sunt asoc in 2 soc, la una sunt si adm , dar are act suspendata. de la cealalata nu am luat dividente sau altceva. la cea cu act suspendata nu se mai desf nicio activitate din mai 2009. deci nu am vreun venit de aici. deci pot beneficia de somaj sau nu? mentionez ca am 5 ani de munca continua in ultimi 5 ani fara intrerupere. va multumesc
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj una din conditii este: nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;

2. Din Norme metodologice la Legea 76/2002.
Art. 15. - (2) Prin activităţi autorizate potrivit legii se înţelege activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.

3. Eu zic ca puteti beneficia de indemnizatiede somaj daca aduceti de la Fisc adeverinta cu veniturile lunare (o sa v-o ceara cei de la AJOFM), care trebuie sa fie pana in 500 lei.
va multumesc pt lamurire.. o zi buna in continuare