Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zilele de concediu pe anul 2009 se pierd in 2010?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zilele de concediu pe anul 2009 se pierd in 2010?

Buna ziua. As dori sa stiu daca mi se vor plati si zilele de concediu neefectuate pe anul 2009. ( momentan sunt in preaviz)Mi s-a comunicat ca zilele de concediu pe anul 2009 sunt pierdute deoarece trebuia sa le iau pana in luna ianuarie si ca nu imi vor plati acele 12 zile, imi vor plati doar zilele de anul acesta, din ultimele 4 luni. Este corect? asta in situatia in care ei nu mi-au dat voie la concediu integral in anul 2009. Va multumesc.
Zilele de concediu se efectueaza in anul calendaristic in curs, astfel, nu se pot lua zile de concediu in 2010 pentru 2009 decat in situatii exceptionale. In cazul in care nu ati efectuat integral concediul in anul 2009 trebuie sa va adresati instantei de judecata in acest sens.
Este chiar obligatoriu plata zilelor de concediu neefectuat pentru anul trecut, respectiv 2009. Intocmiti o cerere in cere sa solicitati plata acestora pentru anul 2009, redactati-o in dublu exemplar, depuneti una din ele la registratura iar pe cea de-a doua cereti nr. de inregistrare si stampila unitatii. Va va folosi in cadrul unui litigiu. Este dovada certa a dreptului pretins/solicitat si neacordat.

Art. 11. din Legea nr.6 din 5 februarie 1992
privind concediul de odihnă şi alte concedii ale salariaţilor - Societatile comerciale, regiile autonome, celelalte unitati economice cu capital de stat mixt sau privat, in situatiile publice, administratia publica centrala si locala si celelalte organe de stat vor asigura ca pina la 31 decembrie 1992 toti salariatii sa efectueze concediul de odihna pe anul 1992 si pe anii anteriori. Daca efectuarea concediului de odihna nu este posibila, se va asigura compensarea in bani a concediului neefectuat, potrivit dispozitiilor legale in vigoare in perioada pentru care era aferent concediul neefectuat.
Art. 12. - (1) Prezenta lege se aplica incepind cu anul 1992.
(2) Se abroga actele normative si prevederile referitoare la concediul de odihna, concediul suplimentar de odihna si concedii fara plata, cuprinse in anexa la prezenta lege, precum si orice dispozitii contrare.
O sa redactez o cerere insa nu cred ca or sa imi puna stampila si semnatura pe cea de-a doua. As vrea sa mai stiu daca am dreptul la un salariu compensator conform art.78 din CM, precizez ca nu sunt afiliata la nici un sindicat. Am inteles ca nu sunt obligati angajatorii terti sa ofere acest salariu, ci numai sindicatele care au negociat cu patronatele.
Va multumesc din suflet pentru raspunsurile dvs prompte.
Expediati-le cererea prin fax si pastrai confirmarea de primire fax(OK), cererea si chitanta de plata si totodata transmiteti cererea si prin SCRISOARE CU VALOARE CU CONFIRMARE DE PRIMIRE. Pastrati nota de inventar, chitanta de plata, precum si returul confirmarii de primire. La finalul cererii sa mentionati ,, redactata in doua exemplare, cate un original pentru fiecare parte" si rugati oficianta de la oficiul postal sa va treaca numarul de scrisoare cu valoare pe cererea dvs., semnatura si stampila postei cu data si ora depunerii. Oficianta postei o sa incerce sa va refuze cu mentiunile cerute pe cerere spunandu-va ca este indeajuns nota de inventar si restul. Insistati ca se poate!
In privinta salariului compensator, ar fi trebuit sa aveti cunostinta ce scrie in Regulamentul de Ordine Interioara al societatii. S-ar putea sa nu vi se aloce.
liliana.fleancu a scris:

Este chiar obligatoriu plata zilelor de concediu neefectuat pentru anul trecut, respectiv 2009. Intocmiti o cerere in cere sa solicitati plata acestora pentru anul 2009, redactati-o in dublu exemplar, depuneti una din ele la registratura iar pe cea de-a doua cereti nr. de inregistrare si stampila unitatii. Va va folosi in cadrul unui litigiu. Este dovada certa a dreptului pretins/solicitat si neacordat.

Art. 11. din Legea nr.6 din 5 februarie 1992
privind concediul de odihnÄ�Å� alte concedii ale salariaţilor - Societatile comerciale, regiile autonome, celelalte unitati economice cu capital de stat mixt sau privat, in situatiile publice, administratia publica centrala si locala si celelalte organe de stat vor asigura ca pina la 31 decembrie 1992 toti salariatii sa efectueze concediul de odihna pe anul 1992 si pe anii anteriori. Daca efectuarea concediului de odihna nu este posibila, se va asigura compensarea in bani a concediului neefectuat, potrivit dispozitiilor legale in vigoare in perioada pentru care era aferent concediul neefectuat.
Art. 12. - (1) Prezenta lege se aplica incepind cu anul 1992.
(2) Se abroga actele normative si prevederile referitoare la concediul de odihna, concediul suplimentar de odihna si concedii fara plata, cuprinse in anexa la prezenta lege, precum si orice dispozitii contrare.

Legea la care faceti referire a fost abrogata de Legea 53 /2003 -Codul Muncii -concediul de odihna anualsi alte concedii ale salariatilor art. 139- art. 148