Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna - se compenseaza in bani?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna - se compenseaza in bani?

daca nu am efectuat integral concediul de odihna in anii anteriori, la plecarea din firma ar trebui sa mi se plateasca zilele de concediu neefectuat?
exista o prevedere imperativa a legii in acest sens?
Art. 141 (4) Codul muncii - Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Cu mentiunea ca aceasta compensare se refera numai la zilele de CO neefectuate in anul 2009 si la zilele la care aveti dreptul pe anul 2010 ptr lunile lucrate.
Nu puteti solicita compensare ptr zilele din anii anteriori lui 2009.
L53/2003
ART. 141
(1) Concediul de odihna se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihna neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de munca.

deci, daca eu mai am zile de concediu din 2008, pot sa imi iau la revedere (nu-mi primesc nici banii, nu mi-am luat nici concediul)
Da, zilele din CO/2008 neefectuate puteau fi efectuate, conform legii, pana la sfarsitul anului 2009. Dupa 31.12.2009 nu mai puteti sa emiteti pretentii asupra lor (nici sa le efectuati nici sa fie platite).
Raman cele din 2009 si 2010 ptr care aveti drepturi.