Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartirea imobilului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartirea imobilului

Buna.Dupa moartea mamei,cum se imparte valoarea imobilului intre tata,si cei doi copii?Si cu succesiune,daca tata se recasatoreste,ce avem de pierdut?Si fara succesiune?Si daca terenul de sub casa nu este cumparata,poate veni cineva sa-l cumpere,sau dreptul apartine numai proprietarului imobilului?
buna ziua .
trebuie dezbatuta succesiunea dupa mama defuncta . vocatie succesorala au cei doi descendenti, in concurs cu sotul defunctei .
cotele succesorilor se stabilesc dupa cum imobilul in cauza este bun comun al sotilor sau bun propriu al defunctei .
daca este bun propriu tatal dvs. va avea dreptul doar la 1/4 din imobil, restul impartindu-se in cote egale celor doi descendenti .
daca este bun comun , tatal dvs. are dreptul la 1/2 + 1/4 din partea defunctei . restul revine descendentilor .
dupa dezbatrea succesiunii s epoate realiza iesirea din indiviziune .

daca tatal se recasatoreste , in cazul dece4sului dansului sotia sa va avea dreptul la 1/4 din bunurile sale, in consura cu copiii defunctului .

terenul cui apartine ?? nu am inteles prea bine acest aspect.
ati construit pe terenul unei terte persoane .
Valoarea imobilului se imparte astfel: 1/2 cota indiviza bun comun + 1/4 tatal cota sa de mostenire, iar cei doi copii cate 1/2 fiecare din restul de 3/4 . Persoana cu care se recasatoreste nu are vocatie succesorala decat la decesul tatalui vostru, automat afectandu-va cota din succesiune ca si sotie supravietuitoare. Terenul de sub casa se prezuma a fi al proprietarului casei, insa daca el are alt titular poate fi cumparat de orice persoana, asta daca nu invocati uzucapiunea cd conditiile sunt intrunite.