Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nerespectarea contractului de cesiune drept de autor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nerespectarea contractului de cesiune drept de autor

Buna ziua, as dori sa sflu ce se poate face in cazul in care in urma unui contract de editare, editura nu si-a respectat termenlu de plata; se impinesc doia ani de la aparitia cartii pe piata , plata trebuia sa se faca semestrial dar nu s-a facut deloc. Ce se poate face in acest caz?
Va adresati instantei pentru plata remuneratiei datorate, plus penalizari de intarziere (daca sunt trecute in contract), plus daune morale sau/si materiale, in conformitate cu prevederile Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe.
Actiunile bazate pe aceasta lege se taxeaza cu 39 lei, indiferent de valoarea prejudiciilor produse si cerute.