avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DOUA DOSARE PENALE
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DOUA DOSARE PENALE

Buna ziua,
Anul trecut am circulat cu o alcolemie ce depaseste limita legala si dosar penal.Mam ales si cu un dosar penal pentru ultraj.
Nu am mai avut antecedente si la dosarul pentru ultraj care s-a judecat am fost condamnat cu suspendare.
La al doilea dosar ce as putea pati?
Va multumesc pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: ContSters47264 , utilizator 20:55, 29 Aprilie 2010
daca a doua fapta e savarsita in termenul de incercare a primei pedepse, e foarte posibil sa executati ambele pedepse, cumulate aritmetic.
La cel de-al doilea dosar este posibil sa primiti pedeapsa cu executare, tinandu-se seama si de pedeapsa suspendata, care se va contopi cu prima si veti executa pedeapsa cea mai grea.
succes.
Ce putin eu asa am inteles ca ambele fapte le-ati savarsit in acelasi timp.Sau nu?
av.M.Hornea
Ultima modificare: Joi, 29 Aprilie 2010
Mihaela Hornea, Avocat
persoanele care circula dupa ce au consumat alcool ar trebui inchise.ce suspendare?3 ani de inchisoare.parerea mea !
eu am inteles ca s-a dat o suspendare, apoi, s-a savasit alta fapta. deci, nu fapte concurente, rezulta cumul aritmetic ...
Ultima modificare: Joi, 29 Aprilie 2010
FLORIN RADU, Avocat
daneza_daniela a scris:

persoanele care circula dupa ce au consumat alcool ar trebui inchise.ce suspendare?3 ani de inchisoare.parerea mea !

aici discutam despre solutii juridice, bazate pe lege, nu pe pareri personale, de lege ferenda!!!

Alte discuții în legătură

Anularea beneficiului suspendarii conditionat a executarii pedepsei badila steluta badila steluta am si eu o intrbare. in urma solutionarii unui dosar penal pe oug 195/2002 s-a anulat anularea beneiciului suspendarii conditionate a executarii pedepsei ... (vezi toată discuția)
Două condamnări. cât se execută din pedeapsă? sunt șanse să se scape de amândouă? eX3nna1 eX3nna1 Buna ziua, Am un prieten care a fost inculpat in doua dosare diferite. In primul a obtinut condamnare de 3 ani cu suspendare, iar in al doilea, a fost ... (vezi toată discuția)
Inselaciune eddyeduard eddyeduard buna. am fost condamnat in 2011 la 2 ani cu suspendare pentru inselaciune(credit la banca cu acte flse). acum am un nou dosar pentru aceeasi fapta. aceste ... (vezi toată discuția)