Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DOUA DOSARE PENALE
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DOUA DOSARE PENALE

Buna ziua,
Anul trecut am circulat cu o alcolemie ce depaseste limita legala si dosar penal.Mam ales si cu un dosar penal pentru ultraj.
Nu am mai avut antecedente si la dosarul pentru ultraj care s-a judecat am fost condamnat cu suspendare.
La al doilea dosar ce as putea pati?
Va multumesc pentru raspuns.
daca a doua fapta e savarsita in termenul de incercare a primei pedepse, e foarte posibil sa executati ambele pedepse, cumulate aritmetic.
La cel de-al doilea dosar este posibil sa primiti pedeapsa cu executare, tinandu-se seama si de pedeapsa suspendata, care se va contopi cu prima si veti executa pedeapsa cea mai grea.
succes.
Ce putin eu asa am inteles ca ambele fapte le-ati savarsit in acelasi timp.Sau nu?
av.M.Hornea
Mihaela Hornea, Avocat
persoanele care circula dupa ce au consumat alcool ar trebui inchise.ce suspendare?3 ani de inchisoare.parerea mea !
eu am inteles ca s-a dat o suspendare, apoi, s-a savasit alta fapta. deci, nu fapte concurente, rezulta cumul aritmetic ...
FLORIN RADU, Avocat
daneza_daniela a scris:

persoanele care circula dupa ce au consumat alcool ar trebui inchise.ce suspendare?3 ani de inchisoare.parerea mea !

aici discutam despre solutii juridice, bazate pe lege, nu pe pareri personale, de lege ferenda!!!