Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata partiala

conform legii 19/2000 art 51 aliniatul 2 diminuarea pensiei partial anticipate nu se aplica pentru nr de luni cu care se reduce varsta stanadard de pensionare desfasurata in conditii de munca speciale .
eu beneficiez de o reducere a varstei standard de pensionare de 12 luni (7ani si 10 luni in grupa II de munca) .casa de pensii nu a tinut cont si mi-a diminuat pensia anticipata cu 60 de luni si nu cu 48 cum cred eu ca prevede legea in acest caz.
as dori sa aflu cum este corect. va multumesc
1. Aveti dreptate dar ar fi bine sa mergeti la Casa de Pensii si sa cereti explicatii.
2. S-ar putea sa fie o scapare de la ei sau o alta cauza si de aceea este bine sa o cunoasteti.
Parerea mea este ca au dreptate cei de la pensii. Art. 52 din Legea nr. 19/2000 se refera la activitatea desfasurata in conditii deosebite sau speciale, dvs. ati lucrat in grupa II de munca.

Nu exista nicio prevedere in Legea nr. 19/2000 prin care activitatea lucrata in grupe de munca sa fi fost echivalata cu cea lucrata in conditii deosebite sau speciale. Exista o prevedere legala in acest sens, dar se refera la cei care au lucrat in grupa I de munca.
Eu am primit grupa II in baza Ordinului 50/90, complectat in 1994 anexa 2 pozitia 165, complectat cu scrisoarea MI Dep.Textile Pielarie cu nr 5783/91. in acest ordin se specifica clar ca grupa de munca II pe care o am face parte din conditii deosebite de munca.
Stiu la ce se refera Ordinul nr. 50/1990, abrogat prin Legea nr. 19/2000. Eu am scris mai sus ca grupa II de munca nu este totuna cu activitatea in conditii deosebite, asa cum este ea reglementata prin Legea nr. 19/2000.

Sau altfel spus, art. 52 din Legea nr. 19/2000 se refera la activitatea desfasurata in conditii deosebite de munca ulterior datei de 01.04.2001, data intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000.
grupa II eu am obtinut-o anterior datei de 01.04. 2001 si conform legii 19/2000 art.19 alin.4 face parte din conditiile deosebite de munca.
Stimata doamna art.52 din legea 19/2000 nu face referiri la conditile de munca si se refera la cu totul altceva.
viorelmlucaci, utilizator