Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie limita de varsta...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie limita de varsta...

as dori sa va adreseaz o intrebare:tatal meu se numeste teodoru valerica,este nascut in 21 02 1959 are 22 de ani de munca dintre care 14 de grupa 1 si 8 de speciala...ma intereseaza cata reducere standard are la anii de vechime.ast ras dvs si ce diferenta este intre grupa 1 si cea speciala?multumesc anticipat o zi buna!
:) Sincer, ma intreb de ieri ce informatii doriti si nu reusesc sa-mi dau seama. Topicul este intitulat "pensie limita de varsta" dar nu intrebati despre aceasta categorie de pensie. Voi raspunde intrebarilor dvs.

Potrivit art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000, varsta standard de pensionare pentru 14 ani realizati in grupa I de munca este de 8 ani si 5 luni. Tatal dvs. nu mai prinde aceasta prevedere in vigoare. De la 01.01.2011 ar trebui sa avem un alt act normativ care sa reglementeze acordarea pensiilor in sistemul public, deci reveniti atunci. Dar, de principiu, varsta standard de pensionare este de 65 de ani in cazul pensiei pentru limita de varsta, si de 60 de ani in cazul pensiei anticipate partiale, cu conditia realizarii stagiului complet de cotizare de 35 de ani.

Pana in 01.04.2001, data intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000, s-a lucrat in grupe de munca, respectiv in grupa I, in grupa II si in grupa III de munca (=conditii normale). Ultimul act normativ care a reglementat activitatea in grupe de munca a fost Ordinul nr. 50/1990, act normativ abrogat prin Legea nr. 19/2000.

Potrivit art. 19 si art. 20 din Legea nr. 19/2000, ulterior datei de 01.04.2001 activitatea se desfasoara in conditii deosebite de munca, in conditii speciale de munca si in conditii normale de munca (deci nu in grupe!). Un alt act normativ care se refera la incadrarea unor locuri de munca in conditii speciale este Legea nr. 226/2006.

ART. 20 – Legea nr. 19/2000
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
a) unitatile miniere, pentru personalul care isi desfasoara activitatea in subteran cel putin 50% din timpul normal de munca in luna respectiva;
b) activitatile de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare, zonele I si II de expunere la radiatii;
c) aviatia civila, pentru personalul navigant prevazut in anexa nr. 1;
d) activitatea artistica desfasurata in profesiile prevazute in anexa nr. 2.
(2) Alte locuri de munca in conditii speciale decat cele prevazute la alin. (1) pot fi stabilite numai prin lege.
(3) Metodologia si criteriile de incadrare a persoanelor in locuri de munca in conditii speciale se vor stabili prin hotarare a Guvernului, pe baza propunerii comune a Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale si a Ministerului Sanatatii, in urma consultarii CNPAS.
doamna gabriela...tatal meu a plecat de la munca(a lucrat in turnatorie).el a calculat ca poate iesi la pensie,.si surpriza cand s-a dus la casa de pensii barlad i-a zis ca nu poate sa iese ca nu stiu ce motive si a fost si la vaslui la casa judeteana de pensii si acolo ia-u zis ca cu anii de munca care ii are in campul muncii are 13 ani reducere la varsta de pensionare asa cum calculase si el.acum ma intereseaza care minte...iese tata la pensie sau nu?nu stiu cum sa va explic altfel :(multumesc
Sper ca aici nu-i cautati pe cei care mint, ci raspunsuri la intrebarile dvs. :)

Tatal dvs. nu poate beneficia de pensie pentru limita de varsta. Varsta standard de pensionare se reduce cu 13 ani daca a lucrat 22 de ani in numai in grupa I de munca. Or, din mesajul dvs. rezulta ca a lucrat 14 ani in grupa I de munca si 8 ani in conditii speciale (nu exista, reglementata legal, grupa speciala).

Ca sa reusesc sa va lamuresc complet, va rog sa reveniti cu urmatoarele date:
-perioada totala lucrata;
-perioada in care a lucrat in grupa I de munca (de cand pana cand);
-perioada in care a lucrat in conditii speciale (tot asa, din data de... pana in data de...).
tatal meu are asa:15 ani grupa 1,din 2001 pana 2009 are 8 ani de grupa speciala...nu pot sa va spun si data ca nu o am data exacta.tata nu intelege ce e cu grupa asta speciala,el are act la mana ca anii de grupa speciala si a lucrat in siderurgia a care nu se gaseste in cele numerotate de dvs mai sus!!!nu stiu nici eu ce e cu aceasta grupa speciala si daca ii da reducere la anii de pensionare multumesc
1. Luati carnetul de munca al tatalui dvs. si copiati de acolo ce scrie referitor la grupele de munca si conditiile de munca.
2. Pana la 01.04.2001 exista gr.I de munca iar dupa 01.04.2001 exista grupe speciale de munca.