avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie limita de varsta...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie limita de varsta...

as dori sa va adreseaz o intrebare:tatal meu se numeste teodoru valerica,este nascut in 21 02 1959 are 22 de ani de munca dintre care 14 de grupa 1 si 8 de speciala...ma intereseaza cata reducere standard are la anii de vechime.ast ras dvs si ce diferenta este intre grupa 1 si cea speciala?multumesc anticipat o zi buna!
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 09:43, 16 Iulie 2010
Deocamdata, activitatea in grupa speciala nu este reglementata legal si nu a fost vreodata. Reducerea varstei standard de pensionare se face numai pentru activitatea lucrata in grupa I de munca. Atat prevede Legea nr. 19/2000.

Potrivit art. 167 ind. 1, alin. (1) din Legea nr. 19/2000, "intr-un interval de 10 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi, persoanele care au desfăşurat activităţi încadrate în grupa I de muncă, conform legislaţiei anterioare, pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu reducerea vârstelor standard de pensionare, conform tabelului nr. 4."

Accesati link-ul de mai jos si cititi prevederea la care fac referire.
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 15 Iulie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic
si mai am o nelamurire:si pentru aia 14 ani de grupa 1 cata reducere ii da la varsta de pensionare?daca ii da vreo reducere!multumesc muuult
mirelutzzza a scris:
si mai am o nelamurire:si pentru aia 14 ani de grupa 1 cata reducere ii da la varsta de pensionare?daca ii da vreo reducere!multumesc muuult

:) Pai nu v-am spus, inca de la primul mesaj pe care l-am scris? Reducerea varstei standard de pensionare pentru 14 ani realizati in grupa I de munca este de 8 ani si 5 luni.
Stagiul de 14 ani in grupa I de munaca ii aduce o reducere de varsta cu 8 ani si 5 luni, conf art ART. 167^1/Legea 19/2000, articol valabil pana la 31.03.2001.
Pana la acesta data, neindeplinind dreptul la pensie, varianta cu reducerea varstei urmare celor 14 ani de grupa I, cade.
------------------------------------------------
Este necesar, ca tatal dvs sa ia o adeverinta de la locul de munca din care sa rezulte cum a fost echivalat stagiul de 14 ani de gr I dupa aprilie 2001:
- echivalat cu "conditii deosebite" - cf O.U 261/2001
sau
- echivalat cu "conditii speciale" - cf Lg. 226/2006

Dupa aceasta informatie , va putem raspune solicitarii dvs.
Ultima modificare: Vineri, 16 Iulie 2010
Bruta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul varsta de pensionare limita de varsta ccandrici ccandrici Tatal meu este nascut la 06.01.1952 Vechime in munca:35 ani si 7 luni. Mai sunt si urmatoarele perioade, care nu sunt sigur daca se considera stagii ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie? maman_popescu maman_popescu Sex :barbat anul nasterii apr 1956 vechime in munca 29 ani si 4 luni din care 14 ani si 8 luni in gr 1 la ce varsta poate solicita pensie limita de varsta ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie? ghiorghe ghiorghe Sunt nascut in 21-04-1961. Din anul 1980-ianurie 14 pana pe 15 iunie 1982 am lucrat Grupa I 100 %. Armata 15-06-1982 pana pe 15 decembrie 1983. Angajat 10 ... (vezi toată discuția)