Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

Sunt nascut in 21-04-1961. Din anul 1980-ianurie 14 pana pe 15 iunie 1982 am lucrat Grupa I 100 %. Armata 15-06-1982 pana pe 15 decembrie 1983. Angajat 10 ianurie 1983 pana pe 30 iunie 2009 in grupa I 100% (respectiv grupa speciala). Din 2001 aprilie pana in iunie 2009 grupa speciala la Mittal Still - Galati. Din 2009 iulie pana in prezent am grupa normala.

Cand ies la pensie? Astept raspuns, Multumesc anticipat
ghiorghe a scris:
Angajat 10 ianurie 1983 pana pe 30 iunie 2009 in grupa I 100% (respectiv grupa speciala)

Intai de toate, am o rugaminte: sa-mi spuneti daca perioada 10.01.1983 - 01.04.2001 a fost initial lucrata in grupa I de munca si, ulterior, unitatea a parcurs procedura prevazuta de Legea nr. 226/2006 si aveti adeverinta din care rezulta ca perioada este lucrata in conditii speciale de munca.
Da, pana in 2001 grupa I 100% si din 2001 grupa speciala cu adeverinta.
Ma afecteaza noua lege? Stiam ca ies la 50 ani.
Precizez ca din ianurie 1980 pana iunie 1982 am tot grupa I 100%.
Multumesc
ghiorghe, utilizator
Mai am o intrebare, acum am sesizat. Ati scris:
Armata 15-06-1982 pana pe 15 decembrie 1983. Angajat 10 ianurie 1983 pana pe(...)

Nu puteati sa fiti in armata pana in decembrie 1983 si sa va angajati in luna ianuarie a aceluiasi an. Care este perioada corecta?

Noua lege a pensiilor ii defavorizeaza pe toti cei care au lucrat in grupa I de munca. Varsta standard de pensionare va fi redusa ca pentru cei care au lucrat in grupa II de munca. Dar sa stiti ca si daca ar fi ramas in vigoare Legea nr. 19/2000, reducerea varstei standard de pensionare pentru cei care au lucrat in grupa I de munca s-ar fi facut tot ca si cum ar fi lucrat in grupa II de munca. Art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 urma sa nu mai produca efecte de la 1 aprilie 2011 (acest art. reglementa reduceri ale varstelor standard de pensionare mai mari pentru cei care au lucrat in grupa I de munca).

Pentru perioada lucrata in conditii speciale, reducerea varstei standard de pensionare este de 4 ani. Mai ramane sa precizati cat ati lucrat in grupa I de munca anterior datei de 1 aprilie 2001, mai mult sau mai putin de 20 de ani?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Angajat: - 14.01.1980 - 25.06.1981 = grupa I - procent 100%
- iulie 1981 - decembrie 1982 = armata
- 15.01.1983 - 01.04.2001 = grupa I - procent 100%
- 01.04.2001 - 01.07.2009 = Conditii speciale
- Din iulie 2009 pana in prezent conditii normale
Dar la pensia anticipata la 50 ani pot sa ies?

Va multumesc si astept raspuns.
ghiorghe, utilizator
Intai putina teorie, ca sa intelegeti de ce nu puteti solicita pensie la 50 de ani.

In cazul unui barbat nascut ulterior anului 1950, varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani (prevazute de lege). Pensia anticipata partiala si pensia anticipata sunt doua categorii distincte de pensie, de care puteti beneficia numai daca indepliniti, cumulativ, cele doua conditii referitoare la varsta si la realizarea sau depasirea stagiului complet de cotizare, astfel:

-Puteti beneficia de pensie anticipata partiala cu 5 ani inainte de a implini varsta standard de pensionare, respectiv la 60 de ani, daca ati realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani.
-Puteti beneficia de pensie anticipata cu 5 ani inainte de a implini varsta standard de pensionare, respectiv la 60 de ani, daca ati depasit stagiul complet de cotizare cu 8 ani (adica stagiul realizat este de minim 43 de ani).

Prin urmare, conditia referitoare la varsta este aceeasi in cazul ambelor categorii de pensie, diferind numai conditia referitoare la stagiul complet de cotizare.

Dvs., insa, nu veti solicita nici pensie anticipata nici pensie anticipata partiala, intrucat indepliniti conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta inainte de a implini 60 de ani, datorita activitatii lucrate in grupa I de munca si in conditii speciale (perioade pentru care varsta standard de pensionare se reduce).

Pentru 18 ani lucrati in grupa I de munca, varsta standard de pensionare se reduce cu 4 ani, iar pentru 8 ani lucrati in conditii speciale varsta standard se reduce tot cu 4 ani. Cele doua reduceri se cumuleaza si se scad din varsta standard de pensionare de 65 de ani. Rezulta ca puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 57 de ani.