Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare grupa I munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare grupa I munca

Buna seara,
Pentru tatal meu nascut in iunie 1958, cu un stagiu de cotizare de 35 ani din care (stagiul militar 1 an si 4 luni), si grupa I munca 100 % 16 ani la societatea CFR MARFA SA BUCURESTI, Sucursala Transilvania, Centru Zonal de marfa Brasov, Remiza Teius
Am rugamintea sa-mi spuneti cand se va putea pensiona.
Multumesc!
1. - Perioada stagiului militar obligatoriu este perioada asimilata stagiului de cotizare si se valorifica numai in cazul pensiei pentru limita de varsta.
- Asadar stagiul de cotizare este de 33/0 - 1/40 = 33 ani si 8 luni.

2. Pentru un barbat nascut in iunie 1958 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru cei 16 ani lucrati in gr.I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (65/0 - 3/6 = 63 ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 8 ani (33/8 + 8/0 = 41 ani si 8 luni).

4. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 63 de ani si 6 luni, in decembrie 2021;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in iunie 2018.

5. Ar putea beneficia de pensie anticipata ()fara diminuare, la 60 de ani, in iunie 2018, daca ar avea atunci un stagiu de cotizare de 43 de ani (mai are nevoie de 1 an si 4 luni).
Daca pentru perioada de 16 ani functia pe care a avut-o (lacatus reparatii locomotive) nu am regasit-o in anexa 2 la lege inseamna ca grupa I 100 % mentionata pe adeverinta si in cartea de munca nu este de fapt considerata ca facand parte din conditiile speciale ci din cele deosebite?
De aceea ati mentionat de reducere cu 3 ani si 6 luni?
La stagiul de cotizare de ce ati adaugat 8 ani si nu 3 si 6 luni daca atat e reducerea pt. conditiile de munca avute.
Multumesc!
1. In grupa I de munca s-a lucrat pana la 01.04.2001 (dupa aceea au existat conditii speciale si conditii deosebite de munca).

2. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice spune:

Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art.30,alin.(1), sunt incadrate in conditii speciale.

3. In art.55(1) din Legea 263/2010, in tabelul nr.1, pentru un stagiu de cotizare de 16 ani in conditii deosebite se prevede o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni.

4. - Tot Legea 263/2010 mai spune:

Art. 17
(1) Constituie stagiu de cotizare si perioada suplimentara la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu acordata in baza legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001 pentru perioadele realizate in grupa I, a II-a, respectiv in conditii deosebite, conditii speciale si alte conditii, in cazul persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c).

- In legislatia anterioara datei de 01.04.2001 pentru 1 an lucrat in gr.I de munca se acorda un supliment de 6 luni la stagiul de cotizare (si 3 luni pentru 1 an lucrat in gr.a II-a de munca).

5. Asadar nu confundati reducerea varstei standard de pensionare cu suplimentarea stagiului de cotizare.
dat reducerea varstei de pensionare au fost intotdeauna egala cu suplimentarea stadiului de cotizatie, pentru grupa 1 100% si conditii speciale
CRISTIAN 59:

Nu cred asta, de unde ati scos-o? Aveti un texte de lege care spune asa ceva?