Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data pensionare

Buna ziua!

Cand se poate iesi la pensie o femeie, nascuta la 6.05.1964 cu vechime de 21 ani.
Perioada 22.02.1990 - 2.12.1998 si 26.10.1999 - 1.04.2001 grupa I 100%.
Perioada 1.04.2001 - 1.01.2008 conditii deosebite 100%.

Va multumesc!
1. Pentru o femeie nascuta luna mai 1964 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 33 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 9 ani si 8 luni lucrati in gr.I de munca:
- se poate reduce varsta standard de pensioanre cu 4 ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 9 luni.

3. Pentru cei 6 ani si 9 luni lucrati in conditii deosebite:
- se poate reduce varsta standard de pensionare cu 1 an;
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 6 luni.

4. Fata de cele de mai sus dvs. aveti acum un stagiu de cotizare de 21/0 + 4/9 + 1/6 = 27 de ani si 3 luni.

5. Deoarece nu aveti realizat stagiul complet de cotizare de 33 de ani si 8 luni deocamdata nu puteti solicita pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare si nici pensie anticipata partiala.

6. - Adica daca aveati un stagiu de cotizare de 33 de ani si 8 luni puteati solicita pensie pentru limita de varsta la 62/8 - 4/6 - 1/0 = 57 de ani si 2 luni, in iulie 2021.
- De aceea deocamdata nu puteti solicita decat pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 8 luni, in ianuarie 2027.