Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipată ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipată ?

Data nașterii 17.03.1964, femeie, vechime în muncă 33 de ani din care 19 ani în gr.I de muncă. Î ce an pot ieșii la pensie anticipată ?
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%-limita de varsta la 53 de ani si 1 luna(17/04/2017).
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1964 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 33 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 19 ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 9 ani si 6 luni (62/7 - 9/6 = 53 de ani si 1 luna);
- se adauga la stagiul de cotizare 9 ani si 6 luni (33/0 + 9/6 = 42 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 53 de ani si 1 luna, in aprilie 2017.

4. Pensia anticipata si anticipata partiala se pot solicita cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare adica la 57 de ani si 7 luni dar atunci sunteti deja pensionata pentru limita de varsta de 4 ani si jumatate deci nu mai este cazul.