Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... anul de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

anul de pensionare

In urma unei judecati, mama a primit grupa I si 9 ani si jumatate. As vrea sa stiu daca acesti ani se scad din varsta de pensionare si in ce an ar trebui sa iasa la pensie, avand in vedere ca acum are 50 de ani? Nu am inteles exact ce reprezinta acesti 9 ani si jumatate pentru ca pe decizie nu mentioneaza nimic, probabil pentru ca este la pensie pe caz de boala si poate nu indeplineste inca toate conditiile de iesire la pensie de limita de varsta.
Reveniti si spuneti:
- luna si anul nasterii mamei dvs.;
- stagiul de cotizare (vechimea in munca inainte de a beneficia de pensie de invaliditate);
- daca acei 9 ani si jumatate lucrati in gr.I de munca au fost in procent de 100%;
- de cand este pensionata de invaliditate.
- decembrie 1962 ;
- stagiu normal de cotizare (19 ani de vechime );
- 9 ani si jumatate din cei 19 ani de vechime in munca ;
- an 2002 ;
1. Pentru o femeie nascuta in decembrie 1962 varsta standard de pensionare ste de 62 de ani si 4 luni, stagiul complet de cotizareeste de 32 de ani si 11 luni miar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru perioada lucrata in gr.I de munca:
- se poate reduce varsta standard de pensionare cu 1 an si jumatate daca aveti indeplinit stagiul complet de cotizare (62/4 - 1/6 = 60 de ani si 10 luni).
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 6 luni (19/0 + 4/6 = 23 de ani si 6 luni).

3. - In situatia prezentata de dvs. mama se poate pensiona cumai pentru limita de varsta la 62 de ani si 4 luni, in aprilie 2025.
- Atunci i se va calcula pensia pentru limita de varsta (luand in calcul si perioada de pensie de invaliditate).
- Mama dvs. poate atunci sa opteze pentru cea mai avantakoasa dintre pensii (cea de invaliditate sau cea pentru limita de varsta).
Multumesc mult! Revin cu o alta situatie :
- data nasterii : 21.07.1954 ( barbat)
- 3 ani si 7 luni de grupa a II- a
- data angajarii : 1972 - in prezent este angajat si nu a avut intreruperi
Vreau sa stiu daca poate sa iasa la pensie anticipata si cat va avea diminuare la pensie.
monyicutza, utilizator
Pentru perioada lucrata in gr.I de munca:
- se poate reduce varsta standard de pensionare cu 1 an si jumatate????
Pentru perioada de gr.1 se reduce cu 4 ni si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare