Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... lesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

lesire la pensie

Buna ziua,

In cazul unei femei care are 32 de ani vechime in munca dintre care 19 ani sunt incadrati la grupa I, care a fost mentinuta pana in 2001 cand a fost modificata legea pensiilor, la ce varsta poate iesi la pensie?
Precizati,luna si anul nasterii.
martie 1962
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 19 ani lucrati in gr. I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 9 ani si 6 luni (62/2 - 9/6 = 52 de ani si 8 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 9 ani si 6 luni (32/0 + 9/6 = 41 de ani si 6 luni).

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 52 de ani si 8 luni, in noiembrie 2014.

Va multumesc frumos pentru raspuns, mi-ati fost de mare ajutor.
O seara buna va doresc!