avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... lesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

lesire la pensie

Buna ziua,

In cazul unei femei care are 32 de ani vechime in munca dintre care 19 ani sunt incadrati la grupa I, care a fost mentinuta pana in 2001 cand a fost modificata legea pensiilor, la ce varsta poate iesi la pensie?
Cel mai recent răspuns: magda.baciu , utilizator 21:32, 9 Ianuarie 2014
Precizati,luna si anul nasterii.
martie 1962
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 19 ani lucrati in gr. I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 9 ani si 6 luni (62/2 - 9/6 = 52 de ani si 8 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 9 ani si 6 luni (32/0 + 9/6 = 41 de ani si 6 luni).

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 52 de ani si 8 luni, in noiembrie 2014.


Va multumesc frumos pentru raspuns, mi-ati fost de mare ajutor.
O seara buna va doresc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie georgiana92 georgiana92 Buna seara, as vrea sa stiu daca are sanse sa iese la pensie sau la pensie anticipata maicamea anul acesta. Ea are 35 de ani lucrati, dintre care 20 de ani ... (vezi toată discuția)
Pensie ailicec ailicec daca sunt nascuta in martie 1961, angajata in august 1980, iar in perioadele august 1980-martie 1992 grupa I, in perioada aprilie 1992-martie 2001 am avut ... (vezi toată discuția)
Anul de pensionare monyicutza monyicutza In urma unei judecati, mama a primit grupa I si 9 ani si jumatate. As vrea sa stiu daca acesti ani se scad din varsta de pensionare si in ce an ar trebui sa ... (vezi toată discuția)