Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare grupa I munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare grupa I munca

Buna seara,
Pentru tatal meu nascut in iunie 1958, cu un stagiu de cotizare de 35 ani din care (stagiul militar 1 an si 4 luni), si grupa I munca 100 % 16 ani la societatea CFR MARFA SA BUCURESTI, Sucursala Transilvania, Centru Zonal de marfa Brasov, Remiza Teius
Am rugamintea sa-mi spuneti cand se va putea pensiona.
Multumesc!
Buna ziua
va dau un exemplu:
pentru 25 de ani in conditii speciale se acorda :
1.12ani si jumatate reducere din varsta standard 65 si
2.12 ani si jumatate suplimentarea stadiului de cotizatie

este adevarat ???????????????????
de ce spuneti ca nu sunt egale ?????????????????
1. In exemplul dat de dvs. coincide reducerea varstei standard de pensionare cu suplimentarea stagiului de cotizare (conditii speciale de munca).

2. Dar situatia prezentata de @flavius2011 se referea la altceva, la gr.I de munca, aceasta existand numai inainte de 01.04.2001.
normal grupa 1 100% ar fi trebuit sa treaca automat in conditii speciale si nu doar pentru unii
Este "normal" din punctul dvs. de vedere dar legea stabileste clar care sunt conditiile speciale de munca precum si unitatile care se incadreaza aici.
toma st, utilizator