Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Va rog, o clarificare pentru taxarea TVA !
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Va rog, o clarificare pentru taxarea TVA !

Am cautat pe foarte multe site-uri si forum-uri dar nu am gasit nicaieri ceva concret, care sa zica clar DA sau NU. Problema este in felul urmator:
O persoana juridica (SRL) inregistrata in Romania, platitoare de TVA presteaza servicii ONLINE (inchiriaza spatiu de stocare pe server). Cum se va factura la clienti, in cazul in care acestea sunt persoane fizice din afara UE ? Dar daca sunt din UE ? Daca sunt persoane juridice se schimba cu ceva ?

Am citit articolul legii care reglementeaza TVA`ul , unde scrie ca daca serviciile sunt prestate pe teritoriul Romaniei, atunci se va aplica TVA. Dar in cazul acesta serviciile sunt prestate online , iar spatiul care este inchiriat nu se afla in Romania.
Persoanelor fizice din Romania este clar ca li se va factura cu TVA, dar cum facturez :
a) Persoane fizice rezidente UE
b) Persoane fizice rezidente in afara UE (SUA, China, etc.)
c) Persoane juridice inregistrate in UE
d) Persiane juridice inregistrate in afara UE.

Va multumesc anticipat.
timtheone a scris:

Am cautat pe foarte multe site-uri si forum-uri dar nu am gasit nicaieri ceva concret, care sa zica clar DA sau NU. Problema este in felul urmator:
O persoana juridica (SRL) inregistrata in Romania, platitoare de TVA presteaza servicii ONLINE (inchiriaza spatiu de stocare pe server). Cum se va factura la clienti, in cazul in care acestea sunt persoane fizice din afara UE ? Dar daca sunt din UE ? Daca sunt persoane juridice se schimba cu ceva ?

Am citit articolul legii care reglementeaza TVA`ul , unde scrie ca daca serviciile sunt prestate pe teritoriul Romaniei, atunci se va aplica TVA. Dar in cazul acesta serviciile sunt prestate online , iar spatiul care este inchiriat nu se afla in Romania.
Persoanelor fizice din Romania este clar ca li se va factura cu TVA, dar cum facturez :
a) Persoane fizice rezidente UE - cu tva, regula generala B2C
b) Persoane fizice rezidente in afara UE (SUA, China, etc.) - fara tva, exceptia de la art. 133, alin 5, lit e), pct 11
c) Persoane juridice inregistrate in UE - fara tva, regula generala B2B
d) Persiane juridice inregistrate in afara UE.- fara tva, regula generala B2B

Va multumesc anticipat.

B2B = business to business
B2C = business to customer

(11) Serviciile pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (5) lit. e) din Codul fiscal, prestate de o persoană impozabilă stabilită în România către un beneficiar persoană neimpozabilă care nu este stabilit pe teritoriul Comunităţii, nu au locul în România. De asemenea, nu au locul în România aceleaşi servicii care sunt prestate către persoane impozabile stabilite în afara Comunităţii, fiind aplicabile prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal.
Buna seara, voi incerca sa aduc si eu clarificari pe exemple :

1. Nu este specificata tara in care se afla serverul - este foarte important.
Potrivit prevederilor in materie de TVA un sediu fix se considera ca exista atunci cand o persoana impozabila dispune de suficiente resurse tehnice si umane in respectivul loc pentru a efectua regulat prestari de servicii sau livrari de bunuri.
Totodata trebuie sa existe o adresa ceea ce inseamna ca trebuie sa existe un contract de inchiriere al unui spatiu unde este situat serverul pentru a fi considerat sediu fix.

Deasemenea un server pe care este stocat un web site este considerat loc fix de activitate conform normelor metodologice privind definitia sediului permanent.
Spre deosebire de sediul fix in cazul sediului permanent nu trebuie sa existe un drept legal de utilizare a unui spatiu pentru a constitui loc de activitate.

2. Nu sunt luate in considerare persoanele juridice neimpozabile dar care sunt sau nu platitoare de TVA. - de exemplu ONG-uri care desfasoara activitati finantate din fonduri publice iar activitatile sunt sau nu sunt scutite de TVA.

Clarificari :
Considerand ca serverul este situat la o adresa unde furnizorul are contract de inchiriere a unui spatiu fiind un sediu fix :

A) Serverul se afla in UE (ex. Bulgaria) dar nu in Romania :
1. Beneficiar : persoana fizica fara activitati in scop lucrativ,rezident in Romania
- se aplica regula generala pentru servicii catre persoane neimpozabile
- locul prestarii : la sediul fix al prestatorului : Bulgaria
- trebuie sa va inregistrati ca platitor de TVA in Bulgaria
- este posibil si sa desemnati un reprezentant fiscal
- facturare cu TVA cu cod de platitor din Bulgaria
2. Beneficiar : persoana fizica fara activitati in scop lucrativ rezident in alt stat
membru UE
- se aplica regula generala pentru servicii catre persoane neimpozabile
- locul prestarii : la sediul fix al prestatorului : Bulgaria
- trebuie sa va inregistrati ca platitor de TVA in Bulgaria
- este posibil si sa desemnati un reprezentant fiscal
- facturare cu TVA cu cod de platitor din Bulgaria
3. Beneficiar : persoana fizica fara activitati cu scop lucrativ rezident in afara
UE (ex. SUA)
- se aplica exceptia pt servicii electronice (numai prima propozitie) de la art
133 alin 5) lit e) punctul 11.
- locul prestarii : SUA
- facturare fara TVA
4. Beneficiar : persoana juridica cu scop lucrativ rezidenta in UE
(Ungaria) - comunica adresa si codul de TVA valid din UE ( ambele)
- se aplica regula generala 133 alin 2)
- locul prestarii la beneficiar in Ungaria dar de la un sediu fix din Bulgaria
- trebuie sa va inregistrati ca platitor de TVA in Bulgaria
- este posibil si sa desemnati un reprezentant fiscal
- facturare fara TVA dar inscrieti codul de TVA din Bulgaria
- inscrieti serviciul in declaratia recapitulativa din Bulgaria si
in decontul de TVA din Bulgaria
5. Beneficiar : persoana juridica cu scop lucrativ rezidenta UE (Ungaria)
- comunica doar adresa fara cod de TVA valid UE
- se aplica regula "locului prestarii la sediul prestatorului" pentru servicii catre
persoane neimpozabile si nu intra la exceptii pentru servicii electronice.
- locul prestarii : Bulgaria
- facturare fara TVA
6. Beneficiar : persoana juridica ONG- fara scop lucrativ rezidenta in UE
(Ungaria)
- comunica doar adresa fara a fi inregistrata cu cod de TVA
- este persoana neimpozabila dar nu se aplica exceptia pentru
servicii electronice - locul la prestator : Bulgaria
- factuare fara TVA
7. Beneficiar : persoana juridica ONG - fara scop lucrativ rezidenta in UE
- comunica atat adresa cat si codul de inregistrare TVA valid UE
- se considera persoana impozabila si se aplica art 133 alin 2)
- locul prestarii este la sediul beneficiarului - in alt stat membru
- facturare fara TVA
8. Beneficiar : persoana juridica cu scop lucrativ rezidenta in afara UE (SUA)
- comunica fie un cod de inregistrare fiscal fie un cod de TVA din SUA
- se aplica art 133 alin 2), locul prestarii la beneficiar : SUA
- facturare fara TVA
9. Beneficiar : persoana juridica fara scop lucrativ ONG rezidenta in afara UE
- se aplica exceptia pentru servicii electronice efectuate catre persoane
neimpozabile - locul prestarii la beneficiar in afara UE
- se factureaza fara TVA

10. Beneficiar : persoana juridica cu scop lucrativ rezidenta in UE
(acelasi stat cu sediul fix : ex. Bulgaria)
- comunica adresa si codul de TVA valid din UE ( ambele)
- trebuie sa va inregistrati ca platitor de TVA in Bulgaria
- este posibil si sa desemnati un reprezentant fiscal
- facturare cu TVA dar inscrieti pe factura codul de TVA din Bulgaria
- inscrieti serviciul in decontul de TVA intocmit pentru autoritatile din Bulgaria

B) Serverul se afla in afara UE (ex. SUA ) :
1. Beneficiar : persoana fizica fara scop lucrativ rezident in Romania
- se aplica exceptia pentru servicii electronice prestate de o persoana care
detine un sediu fix in afara UE catre o persoana neimpozabila stabilita in
Romania (a doua propozitie)
- locul prestarii : Romania
- facturare cu TVA
2. Beneficiar : persoana fizica fara scop lucrativ rezident in alt stat membru
UE
- nu se aplica exceptia pentru servicii electronice
locul prestarii la beneficiar : in alt stat membru decat Romania
- facturare fara TVA
3. Beneficiar : persoana fizica fara scop lucrativ rezident in afara UE
(SUA, China)
- se aplica exceptia pentru servicii electronice catre persoane neimpozabile
stabilite in afara UE (numai prima propozitie).
- locul prestarii la beneficiar : SUA
- facturare fara TVA
4. Beneficiar : persoana juridica cu scop lucrativ rezidenta in UE (Ex. Ungaria)
- comunica adresa si codul de TVA valid din UE ( ambele )
-se aplica regula generala 133 alin 2) - locul prestarii la beneficiar
-facturare fara TVA
5. Beneficiar : persoana juridica cu scop lucrativ rezidenta UE (Ungaria)
- comunica doar adresa fara cod de TVA valid UE
- se considera neimpozabila si se aplica directiva UE actualizata art 58
"servicii electronice prestate din afara UE"- Anexa II gazduire web site.
- locul prestarii : la domiciliul stabil al beneficiarului : Ungaria
- se factureaza fara TVA - cu adresa din SUA pe factura
6. Beneficiar : persoana juridica ONG- non profit rezidenta in UE(Ungaria)
- comunica doar adresa fara a fi inregistrata cu cod de TVA
- se considera persoana neimpozabila si se aplica directiva TVA 112 UE
art 58 servicii electronice prestate de la un sediu fix din afara UE
anexa II (1) - gazduire web site
- locul prestarii : Ungaria
- facturare fara TVA - cu adresa din SUA pe factura

Punctele 7,8 si 9 urmeaza acelasi sens ca si in cazul A)
10. Beneficiar : persoana juridica ONG- non profit rezidenta Romania
comunica doar adresa fara a fi inregistrata cu cod de TVA
- se aplica exceptia pentru servicii electronice prestate de o persoana
care detine un sediu fix in afara UE catre o persoana neimpozabila
stabilita in Romania (a doua propozitie)
- locul prestarii : In Romania
- se factureaza cu TVA.

11. Beneficiar : persoana juridica cu scop lucrativ rezidenta in Romania
- se aplica regula generala cu locul prestarii la beneficiar in Romania
- se factureaza cu TVA
ContSters75906, utilizator
nu sunt de acord ca un server pe care este stocat un web site este considerat loc fix de activitate, dpdv al locului prestarii serviciilor.

nu cred ca acel server din alta tara este proprietate a firmei din romania.
mai degaraba cred ca firma din romania a inchiriat la randul ei un spatiu pe acel server, deci nu dispune de suficiente resurse.

ganditi-va la persoana obligata la plata taxei, pentru fiecare exemplu in parte si o sa realizati ca nu e posibila abordarea dvs.

"A) Serverul se afla in UE (ex. Bulgaria) dar nu in Romania :
1. Beneficiar : persoana fizica fara activitati in scop lucrativ,rezident in Romania
- se aplica regula generala pentru servicii catre persoane neimpozabile
- locul prestarii : la sediul fix al prestatorului : Bulgaria
- facturare fara TVA
"

in exemplul de mai sus persoana obligata la plata taxei ar fi acel sediu fix al prestatorului, deci ar trebui sa se inregistreze in scopuri tva in bulgaria, deci se va factura cu cota tva din bulgaria, nu fara tva.

Salut, si pentru pesoanele neimpozabile ar trebui sa se inregistreze in scopuri de tva daca acest server ar fi considerat un sediu fix si ar avea o adresa.

Cred ca sensul dat de formularea "dispune de suficiente resurse " nu este acela de proprietate cu toate ca potrivit codului civil art 488 "dreptul de proprietate este dreptul de a dispune de un lucru in mod exclusiv si absolut in limita legii ", intrucat proprietatea se regasteste tot mai putin in mediul de afaceri de astazi fiind o alegere economica, de a platii o chirie sau a detine o proprietate.
Plecand de la incadrarea din norme punctul 13 alin (3) care vorbeste despre gradul de permanenţă şi structura acestui sediu fix în ceea ce priveşte resursele tehnice şi umane pot trage concluzia ca un astfel de server pentru servicii online indeplineste conditia de permanenta fiind deschis online.

Mai mult daca pentru operarea acelui server nu sunt necesare asocieri cu alte firme locale care contribuie la prestarea serviciului catre beneficiarul final sau angajarea de personal direct de acolo, trag conculzia ca exista resurse tehnice suficiente pentru prestarea de servicii cu regularitate.

Daca incadrarea dpdv al unui sediu permanent pentru impunerea profiturilor a unui astfel de server cuprinde si cazul in care societatea opereaza serverul desi acesta este inchiriat, nefiind obligatorie proprietatea trag concluzia ca sunt motive obiective de a impozita profitul obtinut prin acest server respectiv : activitati economice continue obtinute datorita integrarii in mediul de afaceri din tara respectiva.

Desi in prevederile TVA, legea nu prevede cazul unui astfel de server, motivatia de a nu impune cu TVA serviciile prestate prin acest server in tara in acre este situat nu poate fi decat faptul ca locul de consum este in alta parte.

Daca in conditii reale economice locul de consum al acestor servicii electronice are loc la beneficiar (care utilizeaza publicitatea prin web site pentru un loc al sau de desfasurare a activitatii) legislatia adopta acest sens in mod firesc ca regula generala insa face un compromis pentru persoanele neimpozabile rezidente in UE fara a avea loc o analiza reala economica ci sub umbrela asigurarii ca se previne posibila evaziune fiscala.
Prin acest compromis legislatia acorda dreptul de TVA, statului in care prestatorul este inregistrat sau in care este obligat sa se inregistreze in scopuri de TVA, fara a avea legatura cu eventuale avantaje care sunt aduse de locul unde este situat serverul.

Cred ca ratiunea pentru care firma din Romania alege serverul in Bulgaria, SUA sau Romania ar trebui sa constituie un punct de plecare pentru a stabili carui stat i se cuvine TVA.

Ce alege un astfel de intreprinzator ?
Calitatea echipamentelor informatice sau locul unde sunt acestea situate ?
Intrucat tehnologia se poate vinde liber, echipamentele informatice pot fi gasite in aceasi masura atat in Romania, SUA, Bulgaria, insa pot exista multe avantaje legate de locul unde este situat serverul pentru diversi beneficiari care il inchiriaza sau il cumpara.

Parerea mea personala este ca daca motivul primordial al alegerii serverului este legatura pe care o faciliteaza cu exteriorul, locul serverului fiind de o utilitate subiectiva celui care il inchiriaza.

In consecinta cred ca este mai echitabil ca TVA sa-i fie atribuita statului in care este situat serverul.
ContSters75906, utilizator
Sunt si mai in ceata acuma cu asa multe detalii. Ma scuzati, am uitat sa mentionez locatia serverului. Locatia este Suedia, dar imi este inchiriat de un SRL inregistrat in Romania care se ocupa cu design web. Nu cred ca are cine cum sa vada unde e serverul si nu cred ca acest lucru conteaza. Serverul se poate muta de la o zi la alta.

Deci din pct. dvs de vedere ar trebui sa facturez cu TVA catre persoanele fizice rezidente in UE si fara TVA (cu mentiunea scutit la plata) persoanelor fizice nerezidente ? Si plata se va face online , cand trebuie sa ii emit factura ? Pot sa o emit la 10 - 15 zile dupa data la care a inceput prestarea serviciului ?

Va multumesc.