avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1017 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

barbat nascut in 06.10.1952, vechime in munca de 37ani si 5 luni, in grupa II 19 ani .
cand pot sa ies la pensie sau daca in acest moment pot sa ies la pensie si in ce conditii?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:36, 2 Mai 2010
Varsta standard pentru pensionare l.v. pt, dvs. este de 64 ani si 10 luni. pentru ca aveti 19 ani in grupa 2, reducerea varstei standard este cu 4 ani, deci 60 ani si 10 luni, cu stadiul de cotizare complet. In prezent, puteti cere pensie anticipata. cand impliniti 60 si 4 luni faceti cerere pentru limita de varsta.
Puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu octombrie 2012, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu octombrie 2013, respectiv la implinirea varstei de 61 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul pensiei CAMELIA JIMAN CAMELIA JIMAN VIN CU O INTREBARE LA DUMNEAVOASTRA AM 32DE ANI MUNCITI DINTRE CARE 19 IN GRUPA 2 AVAND IN VEDERE CA SANT NASCUT IN APRILIE 1950.CAND POT IESI LA PENSIE (vezi toată discuția)
Despre pensie elena1012 elena1012 Sotul meu nascut pe data de 12.11.1949, are o vechime in munca de 37 ani, din care 7 ani in grupa a-2-a,are dreptul la pensie anticipata ? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Calcularea varstei de pensionare mgeobrai mgeobrai Tatal meu este nascut in iunie 1952. Are 40 de ani vechime dintre care 3 ani si 7 luni grupa a II a calculata. Cand ar putea iesi la pensie? (vezi toată discuția)