Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

barbat nascut in 06.10.1952, vechime in munca de 37ani si 5 luni, in grupa II 19 ani .
cand pot sa ies la pensie sau daca in acest moment pot sa ies la pensie si in ce conditii?
Varsta standard pentru pensionare l.v. pt, dvs. este de 64 ani si 10 luni. pentru ca aveti 19 ani in grupa 2, reducerea varstei standard este cu 4 ani, deci 60 ani si 10 luni, cu stadiul de cotizare complet. In prezent, puteti cere pensie anticipata. cand impliniti 60 si 4 luni faceti cerere pentru limita de varsta.
Puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu octombrie 2012, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu octombrie 2013, respectiv la implinirea varstei de 61 ani.